Na przełomie stycznia i lutego na scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie będziemy mieli okazję zobaczyć jedną z ostatnich premier pt. „Śmierć pięknych saren”. Spektakl powstał na podstawie zbioru opowiadań wydanego w 1971 r., autorstwa uznanego czechosłowackiego pisarza Oty Pavla. Opowiadania te autor pisał w ramach terapii po stwierdzeniu u niego zaburzeń psychicznych. Spektakle 21 i 28 stycznia oraz 2 lutego.
"U cioci na imieninach" czy "Ta mała piła dziś"– to tylko kilka przebojów, które będzie można usłyszeć w Teatrze Żydowskim w czasie spektaklu muzycznego "Oberża pod złotym rogiem". Przedstawienie w reżyserii Szymona Szurmieja będzie można zobaczyć ostatni raz w tym roku. Spektakl wystawiany będzie 13, 14 listopada o godzinie 19:00 oraz 15 listopada o godzinie 18:00.
Po raz pierwszy w tym sezonie będziemy mogli zobaczyć spektakl „Dybuk” w reżyserii Mai Kleczewskiej. Pokazy odbędą się 16 i 17 października o godzinie 19.00 oraz 18 października o godzinie 18.00. Warto podkreślić, że „Dybuk” to jedna z najczęściej komentowanych premier minionego sezonu.
W 2015 roku Teatr Żydowski świętuje 65-lecia istnienia. Po tegorocznych premierach „Dybuka”, „Aktorów Żydowskich” i „Anonimowych Żydów Polskich”, 30 września i 1 października odbędzie się kolejna premiera w ramach jubileuszu: „Śmierć pięknych saren” w reżyserii Jana Szurmieja.
Pierwszego dnia Festiwalu Singera Fundacja Shalom wraz z Cafe Kulturalna oraz barStudio zapraszają na spektakl w reżyserii Anny Smolar „Aktorzy żydowscy”. Po raz drugi w czasie festiwalu sztuka ta zostanie zaprezentowana jako impreza towarzysząca na Scenie na piętrze Teatru Żydowskiego, w miejscu premiery spektaklu. Sztuka ta została ogłoszona przez kilku krytyków jednym z najciekawszych wydarzeń teatralnych sezonu.
W najbliższą sobotę, 22 sierpnia 2015 r., na Placu Defilad rozpocznie się Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Około 200 wydarzeń towarzyszących festiwalowi z muzyką i teatrem żydowskim na czele, przeniesie się w kolejnych dniach tradycyjnie na Plac Grzybowski i ulicę Próżną.
W ostatnim tygodniu sierpnia w Warszawie odbędzie się Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Oprócz wydarzeń muzycznych, z którymi przede wszystkim kojarzony jest festiwal, ważną jegoczęść stanowić będą spektakle teatralne.
W najbliższy weekend 12-14 czerwca w Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich zobaczymy musical „Skrzypek na dachu” w reżyserii Jana Szurmieja. Światowej sławy repertuarem Teatr zamyka obecny sezon.
Gołda Tencer i Uniwersytet Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz zapraszają na uroczyste zakończenie IX roku akademickiego na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest wolny – to świetna okazja dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z kulturą żydowską, zainteresowani są lektoratami jidysz lub Uniwersytetem Trzeciego Wieku i nie wiedzą, od czego zacząć.
W najbliższy czwartek 21 maja w Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie odbędzie się prezentacja filmu dokumentalnego poświęconego Idzie Kamińskiej „Jej teatr” w reżyserii Władysława Forberta. Pokaz przygotowano w związku z 35. rocznicą śmierci aktorki i założycielki Teatru Żydowskiego.
W najbliższą niedzielę 23 listopada o godzinie 14:00 w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbędzie się spotkanie w ramach cyklu „Mistrzowie czytają”. Tym razem wystąpi Włodzimierz Press, znany z roli Grigorija w serialu „Czterej pancerni i pies”, który zinterpretuje dzieła Icchaka Lejbusza Pereca.
Od 15 września do 15 października w Teatrze Żydowskim w Warszawie będzie można oglądać wystawę poświęconą Idzie Kamińskiej. Celem tego przedsięwzięcia jest prezentacja najważniejszych kreacji aktorskich patronki Teatru Żydowskiego. Wśród ekspozycji zalazły się zdjęcia, oryginalne kostiumy Kamińskiej, w których grała na deskach teatralnych, a także film „Jej Teatr” poświęcony aktorce.
W dniach od 23 do 31 sierpnia 2014 roku w stolicy odbędzie się XI edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Dla miłośników kultury żydowskiej przygotowano różnorodną ofertę spektakli teatralnych oraz szereg imprez towarzyszących - wydarzeń muzycznych, literackich, wizualnych i warsztatów artystycznych.
7 grudnia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski wręczył złote, srebrne i brązowe Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W gronie wyróżnionych znaleźli się m.in. Gołda Tencer i Krzysztof Teodor Toeplitz.
W Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, z udziałem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, uroczyście zainaugurowano konferencję naukową „Żydowski Marzec 1968-2008” w 40. rocznicę wydarzeń.