Podobno relacje pomiędzy teściową i synową należą do jednych z najtrudniejszych. Wszystko dlatego, że z jednej strony matkom dorosłych synów często trudno jest zmienić rodzaj troski o nich i „oddać pole", z drugiej zaś strony młode mężatki odczuwają (choćby fikcjną) presję, by współtworzyć dom bliski atmosferze rodziny męża, więc czują się obserwowane i oceniane przez teściowe.
5-go marca obchodzony jest Dzień Teściowej. Choć święto nie cieszy się jeszcze dużą popularnością, warto je zasygnalizować, jako że stanowi element przypomnienia o wartości starszych członków rodziny, ich istotnej roli życiowych doradców obdarzonych doświadczeniem i gotowością niesienia pomocy.
Zanim powiesz sobie: „z moją synową nie ma nawet co próbować", zerknij na tych kilka prawideł... jasne jest, że osobowość niektórych ludzi po prostu nam nie odpowiada, czy też mamy tak różne zapatrywnaia, że trudno o obszar dobrego porozumienia, ale wiele niesnasek wynika z niewłaściwej komunikacji - wszyscy popełniami te błędy, a zmiana sposobu porozumiewania się mogłaby wiele zmienić.
Dziś obchodzimy Dzień Teściowej. To doskonała okazja, by przyjrzeć się roli jaką pełnią w życiu wielu z nas rodzice współmałżonka oraz - z drugiej strony - współmałżonkowie naszych dzieci (czyli zięciowie i synowe). A jest ona znacznie większa i bardziej pozytywna, niż czasem chcielibyśmy to przyznać.
Prawie połowa Polaków nigdy nie wręczyłaby prezentu ekspartnerowi. Niechętnie obdarowujemy również swoich przełożonych – wynika z sondażu przeprowadzonego przez „Reader’s Digest”, który sprawdził, komu na pewno nie podarujemy w tym roku gwiazdkowego prezentu. Okazuje się, że są sytuacje, w których ulgę przynosi możliwość uniknięcia obdarowywania.
Teściowa to popularny obiekt żartów. Gdy tylko wspomnimy w towarzystwie o matce naszego małżonka, z pewnością usłyszmy niejeden kawał na jej temat. Niewiele osób jednak wie, że 5 marca obchodzony jest, ustanowiony w latach 80. ubiegłego wieku, Dzień Teściowej. To doskonała okazja, aby sprawić „drugiej mamie” miłą niespodziankę i lepiej się poznać.
Teściowe są „bohaterkami" tysięcy dowcipów, co świadczy o tym, że ich rola dojrzałych kobiet w rodzinie jest znacząca, a nawet zapewniająca zdrową dynamikę familii. Sposobów na wykonywanie tej funkcji jest chyba tyle, ile osobowości, choć można tu wyróżnić kilka paradygmatów. Najtrudniej, podobno, jest się porozumieć teściowej z synową (i odwrotnie)...
Hiszpański Sąd Najwyższy nakazał pewnej kobiecie zaprzestanie przekazywania osobom trzecim swoich wątpliwości co do tego, czy jej syn jest ojcem dziecka swej małżonki i wypłacenie synowej 9 tysięcy euro odszkodowania.
Sunda Croonquist, amerykańska aktorka komediowa, została pozwana do sądu przez matkę swojego męża za... zbyt częste opowiadanie dowcipów o teściowej.
Teściowa często bywa bohaterką złośliwych dowcipów, ale 5 marca należy biec do niej z życzeniami, bo bez wątpienia tego dnia obchodzimy święto jednej z najważniejszych osób w naszym życiu.
Teściowa i synowa. Konflikt między tymi osobami jest równie stary jak sama instytucja małżeństwa i chociaż dzisiaj coraz rzadziej słyszymy o prawdziwych wojnach podjazdowych (albo nawet całkiem jawnych) między dwiema kobietami rywalizującymi tak naprawdę o względy i zainteresowanie tego samego mężczyzny, to jednak nie można powiedzieć, że na linii teściowa – synowa zawsze panuje prawdziwy pokój – na ogół jest to raczej zawieszenie broni.