Choroby tarczycy to problem, który z roku na rok dotyka coraz większej części polskiego społeczeństwa. W ciągu ostatnich 7 lat ilość sprzedaży opakowań leków na tarczycę wzrosła o 2,4 mln, co dało wzrost wartości sprzedaży o 30 mln złotych.
Jod jest jednym z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jego niedobór potrafi wywołać wiele chorób. Jak temu zapobiegać? Należy jeść pokarmy bogate w jod a do kąpieli można stosować solankę z jego zawartością.
Przypadłość ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyny jej występowania mogą być różnorodne, dość rzadko jednak stanowi objaw poważniejszego schorzenia. Najczęściej jest dolegliwością uciążliwą ze względu na kwestie estetyczne i dyskomfort. Terminy określające opisywany problem to hipertrichoza i hirsutyzm.
Jod, mało rozpowszechniony w przyrodzie pierwiastek, ma ogromny wpływ na nasze życie. Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo musimy dostarczać mu jodu jedząc bogate w jod produkty lub zewnętrznie, wykorzystując bogatą w ten pierwiastek solankę.
Porozmawiajmy o zdrowiu to cykl debat popularyzujących najnowsze metody zapobiegania różnym groźnym chorobom cywilizacyjnym (między innymi nowotworowym, chorobom układu krążenia, otyłości). Dnia 28 maja 2008 roku o godzinie o 18:00 w Sali Tarasowej Pałacu Pugetów w Krakowie odbędzie się czwarte już spotkanie z cyklu.
Nie trzeba nikogo przekonywać, że fryzura ma niebagatelny wpływ na nasz wygląd, czasem wystarczy zmienić kolor, bądź długość włosów, a nasz wizerunek diametralnie się zmienia. Jednakże, włosy nie tylko stanowią ozdobę, są również wskaźnikiem naszego stanu zdrowia. Nie wszyscy tracimy włosy w dojrzałym wieku, ale oczywiście także i one podlegają procesom starzenia się.
Blisko 10 procent ludzi cierpi na zaburzenia pracy tarczycy - nadczynność lub niedoczynność – szacują specjaliści. U ponad 50 procent osób przypadłość ta nie jest w ogóle zdiagnozowana, a przeważającą większość stanowią w tej grupie kobiety. Widoczne zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy uaktywniają się w wieku emerytalnym i dotykają 17 proc. procent kobiet i 9 proc. mężczyzn po 60 roku życia.
Naukowcy z Washington University School of Medicine w USA dokonali odkrycia, zgodnie z którym stosowanie ubogiej w kalorie i jednocześnie zbilansowanej energetycznie diety obniża stężenie trójjodotyroniny (T3) w organiźmie, hormonu tarczycy odpowiadającego za bilans energetyczny ciała i metabolizm komórkowy. Jak wykazały wcześniejsze badania na zwierzętach, niska zawartość tego hormonu ma związek z wolniejszą przemianą materii i opóźnia procesy starzenia.