Otyłość, cukrzyca, dna moczanowa, choroby tarczycy - co łączy te tak odległe jednostki chorobowe? Nie są one skutkiem zakażenia czy też urazu, mają natomiast związek z nieprawidłowościami przemiany materii - wadami metabolizmu. Ich wspólna, choć bardzo ogólna nazwa brzmi - choroby metaboliczne.
Tarczyca jest niewielkim gruczołem, który położony jest u podstaw szyi. Problemy z jej funkcjonowaniem mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet jakość życia. Zdaniem polskich endokrynologów zaburzenia pracy tarczycy to problem około 22 procent mieszkańców naszego kraju. W tej grupie są przede wszystkim kobiety. Na świecie problemy z działaniem tego gruczołu ma ponad 300 mln ludzi, a nawet 50 procent z nich o tym nie wie.
Spacer po bałtyckiej plaży w grudniu lub styczniu to samo zdrowie. Właśnie teraz morskie powietrze zawiera najwięcej leczniczego aerozolu morskiego czyli mieszaniny dobrych dla naszego organizmu pierwiastków, wody i powietrza.
Nadmiernie aktywna tarczyca (nadczynność tarczycy) jest związana z niską masą kostną. Badanie pokazuje, że może to wpłynąć na ryzyko złamań kości.
Będąc jednym z najmniejszych narządów ludzkiego ciała, paradoksalnie wywiera na nie ogromny wpływ. Tarczyca - tak ważna, a tak często pomijana. Zdecydowanie nie doceniamy tego gruczołu, nie zdając sobie sprawy, iż jego prawidłowe funkcjonowanie warunkuje odpowiednią pracę całego organizmu.
Okres jesienno-zimowy wiąże się z krótszymi dniami, mniej przychylną aurą, określonymi modyfikacjami codziennej rutyny spowodowanymi niesprzyjającą pogodą. To wszystko sprawia, że opisywany sezon wiąże się z osłabieniem nastroju. Różni eksperci radzą, jak sobie poradzić z depresyjnym samopoczuciem.
Niektórzy mężczyźni nerwowo reagują, gdy dostrzegają u siebie pierwsze objawy łysienia, niemniej jednak w ogólnym odbiorze nie jest niczym dziwnym gdy panowie tracą włosy - w przypadku kobiet taka sytuacja kojarzona jest z chorobą.
Według WHO do 2020 roku depresja będzie drugą najczęstszą dolegliwością w wymiarze globalnym.
Rola określonych hormonów w zdrowym starzeniu się i możliwości osiągnięcia długowieczności to temat powszechnie zgłębiany przez gerontologów. Zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do rozmaitych chorób lub po prostu kiepskiego samopoczucia i przyspieszenia procesu starzenia się.
Wczesna menopauza może być związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia tętniaka mózgu, sugerują nowe badania.
Tarczyca to bardzo ważny, a często niedoceniany narząd ludzkiego ciała. Zmiany chorobowe w funkcjonowaniu tego gruczołu istotnie zaburzają nasze zdrowie, samopoczucie i jakość życia.
Witaminy i minerały pełnią kluczową rolę w ludzkim organizmie. W przypadku tarczycy, której hormony są konieczne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania człowieka, jod jest niezbędny w syntezie hormonów tego gruczołu. Z kolei witamina D chroni wiele narządów, w tym także tarczycę.
Tarczyca to bardzo ważny narząd. Ubiegłoroczne badanie świadomości pokazuje , że prawie 90% dorosłych Polaków w ciągu dwóch lat poprzedzających przeprowadzenie ankiety nie miało zleconego badania tarczycy. Zmiany chorobowe w funkcjonowaniu tego gruczołu mają ogromny wpływ na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego, które z kolei stanowią główną przyczynę śmierci w Polsce i na świecie.
Nie możesz zrzucić nawet kilograma, katując się coraz bardziej ostrymi dietami i wprowadzając drakońskie wyrzeczenia na talerzu? Problemy ze spadkiem wagi mogą być niepokojącym sygnałem dotyczącym naszego stanu zdrowia i kondycji organizmu. Sprawdź, co może być tego przyczyną.
Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest kluczowe dla zdrowia. Warto wiedzieć, że dieta pomaga w zapobieganiu i leczeniu jej problemów.