Zarówno tancerze amatorzy, jak i zawodowi są mniej neurotyczni niż osoby, które nie tańczą. Ci pierwsi są także bardziej ugodowi, otwarci i ekstrawertyczni. Znaczenie ma tu również gatunek tańca.
Muzyka przybiera różne formy w różnych kulturach na całym świecie, ale naukowcy z Yale odkryli, że niektóre motywy są powszechnie rozpoznawalne przez ludzi na całym świecie z jednym ciekawym wyjątkiem - piosenkami miłosnymi.
Sprawdzono wpływ kilkunastu różnych rodzajów ćwiczeń na zmniejszenie ryzyka niepełnosprawności w wykonywaniu codziennych czynności u starszych kobiet. Okazuje się, że taniec jest tu skuteczny.
Regularna aktywność fizyczna i ćwiczenia mogą zmniejszyć krwawienie u osób z krwotokiem śródmózgowym, mówią medycy z Uniwersytetu w Göteborgu.
Aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2, także u osób z wysokimi genetycznymi predyspozycjami rozwoju tej choroby.
Takie zajęcia rekreacyjne, jak czytanie książki, uprawianie jogi i spędzanie czasu z rodziną oraz przyjaciółmi, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko demencji.
Dla osób, które odziedziczyły geny zwiększające ryzyko otyłości, istnieje nadzieja na zachowanie zdrowszej wagi. W Tajwanie odkryto, że określone formy ćwiczeń są szczególnie skuteczne w zwalczaniu genetycznych uwarunkowań sprzyjających otyłości.
Taniec do rytmicznej muzyki jest uniwersalną aktywnością człowieka. Teraz w Japonii odkryto, że nie tylko sprawia przyjemność, ale także poprawia funkcjonowanie mózgu.
Wraz z wiekiem doświadczamy osłabienia sprawności umysłowej i fizycznej, które może nasilić takie dolegliwości, jak choroba Alzheimera. Jak się okazuje, seniorzy, którzy regularnie wykonują ćwiczenia fizyczne, mogą odwrócić oznaki starzenia się mózgu, a taniec daje najsilniejsze efekty.
W okresie po menopauzie kobiety często mają problemy z kontrolą wagi i innymi czynnikami ryzyka dla zdrowia, takimi jak nadmierny poziom cholesterolu. Odpowiedzią na to może być taniec - taka aktywność może skutecznie obniżyć poziom cholesterolu, poprawić kondycję i skład ciała, a także samym poprawić samoocenę.
Wpływ muzyki i tańca na osoby starsze z demencją jest ogromny, mówią uczeni z Uniwersytetu w Otago.
W przypadku seniorów taniec to nie tylko rozrywka, ale też aktywność terapeutyczna. Pracownicy University of Missouri pokazali, że udział w terapii opartej na tańcu może poprawić równowagę i zdolność chodzenia osób starszych. Z kolei lepsza funkcjonalność wśród seniorów może zmniejszyć ryzyko upadku i poważnych obrażeń.
Kilka dni temu zainicjowano nową globalną akcję #h, której celem jest zwiększenie inwestycji w zdrowie psychiczne. Mają w tym pomóc media społecznościwe.
Wraz z wiekiem często zmniejsza się nasza sprawność fizyczna i mentalna. Nowe badanie, pokazuje, że osoby starsze, które regularnie podejmują wysiłek fizyczny, mogą odwrócić objawy starzenia się mózgu, a taniec ma najsilniejszy skutek.
Sprawność fizyczna i relacje z innymi mogą być trudne do utrzymania w pewnym wieku. Nowe wyniki badania, które opublikowano we Frontiers in Psychology, wskazują, że terapia tańcem i ruchem (Dance Movement Therapy, DMT) zwiększa aktywność fizyczną, poprawia jakość życia i pogłębia rodzinne więzi.