Warto ćwiczyć Tai chi. Ta tradycyjna azjatycka dyscyplina, łącząca w sobie myśl taoisyczną i sztuki walki, łagodzi objawy artrozy kolan.
Powodów do stresu nam nie brakuje, a codzienna rutyna nie sprzyja „odrywaniu się od rzeczywistości". Warto od czasu do czasu zmienić coś w planie dnia, a nawet tygodnia, by lepiej się poczuć. Potrzeba nam czegoś niestandardowego lub ekscytującego, by poprawić sobie nastrój. Oto, co warto czasami zrobić.
Odkryto, że jesienno-zimowa pora roku, przede wszystkim ze względu na ilość światła słonecznego i niesprzyjającą pogodę, może skutkować depresyjnymi objawami. Taka sezonowa depresja (seasonal affective disorder, SAD) dotyczy nawet jednej na kilkanaście osób. Na szczęście w znacznej mierze można z nią skutecznie walczyć także na własną rękę.
Procesy zapalne są do pewnego stopnia są niezbędne dla funkcjonowania organizmu, ale jeśli są zbyt aktywne, mogą również doprowadzić do różnorodnych uszkodzeń i przyczyniać się do chorób serca, udaru, niektórych nowotworów oraz innych poważnych problemów zdrowotnych.
Nagłe sytuacje mogą wprawić w zakłopotanie i wywołać ogromny stres. Z drugiej strony rutyna potrafi przyczynić się o odczuwania zniechęcenia i wzrostu niepokoju. Od czasu do czasu pożądane jest więc pozwolenie sobie na niestandardowe zachowanie.
Chińczycy, którzy ćwiczyli tai chi, byli mniej narażeni na śmierć z jakiegokolwiek powodu w ciągu pięcioletniego okresu, niż mężczyźni, którzy unikali aktywności fizycznej w ogóle.
Korzyści płynące z Tai Chi dla seniorów są trudne do przecenienia. To relaksująca, łagodna forma ćwiczeń, która wymaga jedynie około 20 minut zaangażowania dziennie, by wynagrodzić to zaangażowanie.
Upadki osób starszych są prawdziwą plagą. Nawet pozornie niegroźne, mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet do śmierci. Według najnowszych badań przeprowadzonych w uczonych z Ośrodka Badań nad Starzeniem się Instytutu Geriatrii Uniwersytetu Sherbrooke, praktykowanie Tai Chi może zmniejszyć ryzyko upadku o prawie jedną trzecią.
Szczególnie polecane seniorom Tai Chi, jeśli jest wykonywane regularnie, poprawia zarówno czynności układu krążenia, jak i siłę mięśni, mówią badacze.
Osoby starsze powinny podejmować ćwiczenie delikatnej sztuki walki, jaką jest Tai Chi, aby zachować fizyczne i mentalne zdrowie, mówią uczeni.
Zielona herbata i Tai Chi są szczególnie dobre dla utrzymania zdrowia u kobiet po menopauzie, twierdzą naukowcy. Tai Chi obejmuje powolne i rozważne ruchy, co sprawia, że stanowi formę ćwiczeń dla niemal każdego. Jakkolwiek jest to sztuka walki, która nie wymaga korzystania z broni i nie cechuje jej agresja.
Ćwiczenie Tai Chi może zapobiec upadkom osób starszych, uważają lekarze. Praktykowanie Tai Chi i zażywanie mniejszej ilości leków może zapobiec upadkom wśród osób starszych, wynika z badań opublikowanych w Journal of American Geriatrics Society.
Papier, druk, taczka - to wszystko przyjęliśmy z Chin i może powinniśmy zrobić tak samo w przypadku chińskich systemów ćwiczeń Tai Chi i Qigong.
Warsztaty artystyczne, taniec brzucha i bezpłatne konsultacje lekarskie to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na warszawskich seniorów na festynie rekreacyjnym Seniorada. Impreza odbędzie się na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie w niedzielę 9 maja.
Witamina D jest jedną z niewielu witamin wytwarzanych przez ludzki organizm. Powstaje w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Wraz z dietą bogatą w wapń oraz regularną aktywnością fizyczną jest skutecznym środkiem w profilaktyce osteoporozy.