Wczoraj odczytana została ostatnia wola Tadeusza Różewicza. W testamencie znalazło się życzenie, żeby pochować poetę na terenie cmentarza ewangelicko-augsburskiego przy kościele Wang w Karpaczu.
Dziś rano zmarł Tadeusz Różewicz, polski poeta, dramaturg, prozaik i eseista, jeden z najbardziej cenionych pisarzy. Miał 93 lata.
Uroczysty koncert z okazji 90. urodzin wybitnego poety, prozaika i dramaturga odbędzie się 23. października w Operze Wrocławskiej. Koncert uświetni pierwsze w Polsce wykonanie skomponowanych przez Udo Zimmermanna pieśni na orkiestrę i sopran „Ein Zeuge der Liebe, die besiegt den Tod” do poezji Tadeusza Różewicza (Aleksandra Kubas – sopran). Pod batutą znakomitego niemieckiego kompozytora i dyrygenta orkiestra Opery Wrocławskiej wykona kameralny utwór instrumentalny „Sieh, meine Augen”.
Jeden z najwybitniejszych polskich poetów, prozaik, dramaturg i eseista, 9.10. br. obchodził 90. urodziny.
Po raz szestasty port z książkami zaprasza miłośników literatury. Pięć wydarzeń poświęconych twórczości Tadeusza Różewicza, najobszerniejsza jak dotąd w Polsce prezentacja poezji latynoamerykańskiej, pisarze z Wysp Brytyjskich, poetki z Łotwy, Danii, Słowenii, Walii i Islandii, muzycy z Finlandii, Niemiec i Portugalii, blisko 50 krajowych twórców i 40 premierowych wydawnictw - tak w skrócie prezentuje się program 16. edycji festiwalu literackiego Port Wrocław 2011.
W sześciu kategoriach, już po raz dziewiętnasty, przyznane zostały Paszporty Polityki 2010 – prestiżowe nagrody tygodnika „Polityka”. Tytuł Kreatora Kultury przypadł w tym roku wybitnemu poecie Tadeuszowi Różewiczowi.
21 marca, w Światowym Dniu Poezji Salon Kulturalny zaprezentował subiektywny ranking najlepszych polskich poetów XX wieku.
Salon Kulturalny przedstawił autorskie zestawienie stu najlepszych polskich książek od renesansu do współczesności. Przy tworzeniu listy były brane pod uwagę książki napisane w języku polskim, dlatego w rankingu brakuje dzieł obcojęzycznych, których autorami są Polacy, np. Joseph Conrad czy Jan Potocki.
Na okładce „Dziennika na nowy wiek” czytamy, że „z tą książką pod ręką należy obawiać się bezsennych nocy”. Można by to zdanie potraktować jako zabieg marketingowy (którym jest w istocie), rzecz jednak w tym, że to szczera prawda.
Jeszcze przez ponad miesiąc można głosować na Książkę Roku 2008, wybierając spośród pozycji nominowanych w X edycji Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Swój głos można oddać do końca lipca.
W czwartek na wniosek Wydziału Filologiczno-Historycznego Senat Uniwersytetu Gdańskiego jednogłośnie nadał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego Tadeuszowi Różewiczowi. Poetę wyróżniono "za to, że w swej poezji, dramacie i prozie najtrudniejsze pytania stawia wnikliwie i prosto, prowadzi dialog z tradycją i stale wyraża to, co paląco aktualne".