Konizacja szyjki macicy to zabieg diagnostyczno – leczniczy, którego nie należy się bać. Jednak wiele Pań obawia się jego następstw. Dlaczego i po co się go wykonuje? Czy i jakie są przeciwskazania do zabiegu? Odpowiada prof. dr hab. n. med. Izabela Ulman-Włodarz, specjalista ginekolog-położnik.
Każdego roku w Polsce na raka szyjki macicy (RSM) zapada ponad 3300 pacjentek. Żadna z nich nie musi jednak umrzeć. RSM wcześnie wykryty jest w stu procentach wyleczalny. Aby jednak został zdiagnozowany w stadium przedinwazyjnym, kobiety muszą poddawać się regularnie badaniom cytologicznym. Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy chce zachęcić Polki do wczesnej profilaktyki tej choroby - zarówno wtórnej (cytologia), jak i pierwotnej (szczepienia przeciwko wirusowi HPV).
Rak szyjki macicy to choroba, o której w przeciwieństwie do raka piersi, społeczeństwo wie bardzo mało. Chore kobiety wstydzą się. Obawiają się również reakcji otoczenia, które często nie rozumie, że na raka szyjki macicy może zachorować każda kobieta i nie musi być on wynikiem rozwiązłości.