Mogą występować w kilkudziesięciu różnych lokalizacjach, a gdy się pojawią, całkowicie zmieniają życie pacjenta. Niestety, chorują na nie coraz młodsi, a ich leczenie jest wyjątkowo dotkliwe - nowotwory głowy i szyi. O tym czym są, kogo dotyczą i jak się przed nimi ustrzec opowiedzieli eksperci podczas spotkania „Rób to z głową – warsztaty o nowotworach głowy i szyi”.
Rak głowy i szyi jest 7. najczęściej występującym nowotworem na świecie. Na świecie rocznie nowotwór głowy i szyi rozpoznaje się u 600 000 osób, a 350 000 pacjentów umiera. Nowotwory głowy i szyi w Polsce stanowią 6 procent wszystkich nowotworów. Mężczyźni chorują dwa do trzech razy częściej niż kobiety, ale liczba występowania nowotworów głowy i szyi u kobiet wciąż wzrasta.
Każdy wypadek, podczas którego dochodzi do silnego uderzenia lub szarpnięcia ciałem, niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia mięśni i stawów. Urazy poszczególnych odcinków kręgosłupa upośledzają funkcjonowanie organizmu, powodują dolegliwości bólowe i utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Jednym z częstych urazów jest odgięciowy uraz kręgosłupa, do którego może dojść np. w sytuacji, gdy w tył naszego auta uderza inny pojazd.
Długie przebywanie w jednej pozycji, siedzenie przed ekranem monitora, a nawet zły materac czy nieodpowiednio dobrana poduszka mogą wywołać ból szyi. Na dolegliwości kręgosłupa szyjnego narzekają najczęściej pracownicy biurowi, ale nie tylko ich dotyczy ten problem zdrowotny. Gdy uskarżamy się na ból szyi możemy spróbować kilku prostych ćwiczeń, które pozwolą uniknąć kontuzji w obrębie kręgosłupa szyjnego.
Większość z nas stara się dbać o skórę, aby jak najdłużej zachowała młody wygląd. Niestety najczęściej pielęgnacja dotyczy jedynie twarzy, a przecież nie tylko ten obszar podlega procesowi starzenia. Które partie ciała najbardziej zdradzają nasz wiek i jak możemy temu zapobiec?
Ból pleców to przypadłość, która dotyka już nie tylko starsze osoby, ale również młode. Komputeryzacja wielu zawodów spowodowała, że często kilka lub kilkanaście godzin spędzamy w pozycji siedzącej, a co za tym idzie: nasz ruch jest ograniczony do minimum. Z brakiem ruchu natomiast wiążą się różnego rodzaju dolegliwości w tym między innymi ból pleców. Jak sobie z nim poradzić?
Szyja to drugie miejsce (zaraz po oczach), na które bezwiednie patrzymy, oceniając wiek danej osoby. Niestety, starzeje się szybko, a ponadto najtrudniej jest usunąć z niej zmarszczki i bruzdy. W jaki sposób przywrócić szyi młodzieńcze piękno?
Skóra szyi potrafi być bezlitosna. Jest cieńsza niż na twarzy, dlatego oznaki starzenia mogą pojawić się na niej o wiele wcześniej. Poznaj sposoby na poprawienie jej kondycji oraz dowiedz się, co zrobić, żeby zawsze wyglądała młodo.
Codziennie w lustrze widzimy na pozór tę samą twarz. Ale przychodzi dzień, w którym zauważamy pierwszą zmarszczkę, pierwszą bruzdę, opadające policzki. Zmiany te oczywiście nie następują nagle. Są naturalnym skutkiem upływu czasu, ale też złych nawyków czy nieprawidłowego trybu życia. Zła wiadomość jest taka, że nie da się ich całkowicie uniknąć. Dobra, że można je wyraźnie opóźnić. Nawet o kilkanaście lat.
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak delikatna jest skóra szyi. Tymczasem kluczem do zachowania jej młodego wyglądu jest właściwa pielęgnacja. Jak pomóc wrażliwej skórze?
Szyja jest metryką kobiety – to bardzo popularne i prawdziwe twierdzenie. Skóra szyi i dekoltu jest bardzo wymagająca, pozbawiona gruczołów łojowych, cienka i delikatna, a więc potrzebuje szczególnej troski. Latem nie sprzyja jej opalanie (słońce wysusza i przyspiesza pojawianie się zmarszczek), a zimą jest drażniona przez grube swetry, golfy i szaliki. A do tego wszystkiego często zdarza nam się zaniedbywać ja przy codziennej pielęgnacji. Efekt? Sucha, zwiotczała, pomarszczona szyja i dekolt, który zamiast upiększać, dodaje nam lat. Jak tego uniknąć?
Znane jest powiedzenie, że dodatki czynią ubiór. Nawet najlepsza sukienka połączona z kiepskiej jakości szpilkami straci swój urok, a źle dobrana torebka niepotrzebnie odciągnie uwagę od nowego płaszcza. Podobnie jest z… naszą urodą. Dobre zabiegi lub kremy stosowane na twarz sprawią, że skóra będzie piękna i gładka, jednak przecież nie tylko twarz świadczy o naszej metryce. Spójrz na zagraniczne gwiazdy – Sophię Loren lub Goldie Hawn – ich wiek zdradza przede wszystkim zwiotczała skóra szyi.
Pierwsze oznaki starzenia najbardziej widoczne są na twarzy, szyi i dłoniach. W tych partiach skóra szybciej staje się wiotka, traci swoją sprężystość oraz elastyczność. Warto poznać sposoby, dzięki którym możemy opóźnić zmiany zdradzające nasz wiek.
Na drętwienie i silne bóle w okolicach karku skarżą się coraz częściej nawet młodzi ludzie. Za ich powstanie odpowiada wiele czynników, na które nie mamy wpływu, jak wiek czy predyspozycje genetyczne. Istnieje jednak szereg dodatkowych przyczyn, związanych ściśle z naszym trybem życia. Warto je sobie uświadomić, aby móc skutecznie z nimi walczyć
Mówi się że szyja to miejsce, które bardziej niż twarz zdradza wiek kobiety. Niestety to prawda, gdyż skóra na szyi starzeje się dużo szybciej niż na twarzy czy reszcie ciała. Jest znacznie cieńsza i delikatniejsza. O wiele szybciej traci wodę, przez co wiotczeje i pojawiają się zmarszczki. Czasem już w bardzo młodym wieku zaczyna się starzeć. Odpowiednia pielęgnacja szyi to klucz do zachowania młodego wyglądu na wiele lat.