Święta Wielkanocne to nie tylko moment odrodzenia duchowego, ale też czas, w którym przyroda budzi się do życia. Z jednej strony jest to chwila zadumy i refleksji, a z drugiej zwiastun pory roku, na którą wszyscy czekają. Termin tego najważniejszego święta Chrześcijan jest ruchomy i wypada w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Wiele tradycji wywodzi się z czasów pogańskich, gdzie celebrowano koniec zimy radosnymi zabawami, które w nieco zmienionej formie przetrwały do dnia dzisiejszego.
W ich tradycji nie ma malowania pisanek, szykowania palmy wielkanocnej czy Śmigusa Dyngusa. Zamiast tego szukają czekoladowych przysmaków schowanych w ogródku, zdobią gałązki brzozy kolorowym pierzem i przebierają się za wiedźmy. Jak Święta Wielkanocne obchodzą mieszkańcy innych państw?
Szwedzi pozdrawiają się słowami Glad Påsk – Wesołej Wielkanocy, Włosi kosztują Colomby - wielkanocnej babki z migdałami, we Francji dzieci szukają w ogrodzie czekoladowych dzwonków i kurczaków, a Brytyjczycy uczestniczą w wyścigu turlania jajek. Zarezerwuj bilet lotniczy na platformie FRU.PL i przekonaj się jak wygląda Wielkanoc u naszych europejskich sąsiadów!
Piękna architektura, eleganckie lobby, wysprzątane pokoje i wykwintne jedzenie - okazuje się, że nie każdy hotel wybiera tą utartą ścieżkę, by zaskarbić sobie klientów. Są na świecie miejsca, w których goście płacą za to, żeby poczuć się jak osoba bezdomna, lub przenocować w przybytku, będącym niegdyś surowym więzieniem. Niektórzy na nocleg wybierają nawet hotel, który szczyci się mianem „najgorszego hotelu świata". Qtravel.pl przedstawia zestawienie dziecięciu hoteli, które uznaliśmy za najdziwniejsze na świecie.
Pierwszy na świecie i najsławniejszy lodowy hotel w pobliżu wioski Jukkasjärvi w północnej Szwecji co roku przyjmuje nawet 15 tysięcy gości. Icehotel to nie tylko niezwykłe miejsce do spania, ale także prawdziwe dzieło sztuki. Może wśród lodowych rzeźb i niezwykłych iluminacji nikomu nie przeszkadza panująca tam temperatura -5 stopni Celsjusza?
Szwedzki poeta Tomas Tranströmer został laureatem Literackiej Nagrody Nobla za rok 2011 - ogłosiła Szwedzka Akademia w Sztokholmie. Tranströmer od lat wymieniany był w gronie kandydatów do tej nagrody. To pierwszy Nobel dla poety od 1996 roku, gdy lauretatką została Wisława Szymborska.
Książka Macieja Zaremby Bielawskiego „Higieniści” jest jak przestroga, że nawet demokratyczne państwo może dokonać czystki wśród swoich obywateli, a wszystko zgodnie z prawem.
Niezwykłą popularność Inger Nilsson zyskała w latach sześćdziesiątych grając Pippi Pończoszankę (Pippi Långstrump). Choć kolejne role nie okazały się efektywne, fani serialu o przygodach Pippi pamiętają o ulubionej bohaterce i odtwórczyni tej roli. 4-go maja Inger Nilsson skończyła 50 lat.
Polacy są bardzo przywiązani do tradycji. Nawet ci, którzy nie czują się związani z Kościołem, zwykle spędzają Wielkanoc, jak nakazuje zwyczaj - przy uroczystym śniadaniu, na którym podaje się biały barszcz, poświęcone uprzednio jajka, białą kiełbasę. Rodzima tradycja jest dobrze znana, chętnie wypełniamy rytuały i kultywujemy zwyczaje, jak jest jednak z wiedzą o sposobie spędzania Świąt za granicą?
Mężczyźni, którzy podjęli aktywność fizyczną w wieku dojrzałym, żyją dłużej niż panowie, którzy zrezygnowali z wszelkiej gimnastyki, informują szwedzcy naukowcy.
Manpower Polska ogłosił w 24 września 2008 roku, że polscy pracodawcy nie są przygotowani do zatrudniania oraz zatrzymywania pracowników w wieku 50+. Wyniki badania przeprowadzonego wśród ponad 30 000 pracodawców w 28 krajach na świecie wskazują Polskę jako kraj najgorzej przygotowany zarówno do zatrzymywania, jak i zatrudniania pracowników 50+.
Björn Ulvaeus i Benny Andersson, członkowie legendarnej szwedzkiej grupy ABBA, złożyli oświadczenie informujące o tym, iż muzycy nie zamierzają powrócić razem na scenę.
Wspominanie o wieku kobiet uznaje się za nieuprzejme, ale w tym przypadku liczba lat pisarki nagrodzonej Noblem czyni z niej rekordzistkę. Doris Lessing, tegoroczna laureatka tej prestiżowej nagrody, ma 88 lat i jest najstarszą pisarką uhonorowaną literacką Nagrodą Nobla, a skoro już jesteśmy przy danych liczbowych- jedenastą kobietą w gronie noblistów w dziedzinie literatury. Oczywiście, Lessing nie została nagrodzona z powodu swojego wieku, czy liczby napisanych przez siebie książek (których jest czterdzieści), jak oświadczyli członkowie jury w uzasadnieniu swej decyzji: „jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i siłą wizjonerską.”
W czerwcu 2009 roku fani popularnego szwedzkiego zespołu ABBA będą mogli odwiedzić muzeum poświęcone grupie. Placówka zostanie otwarta w Sztokholmie.
Dobre zdrowie i równy dostęp do opieki zdrowotnej każdego obywatela to główne założenia szwedzkiego systemu zdrowotnego. Według międzynarodowych standardów sytuacja w Szwecji wygląda raczej dobrze. Bardzo niska śmiertelność noworodków, 3.4 przypadki śmierci na 1000 w pierwszym roku życia. Średnia życia u kobiet to 81,9 roku a u mężczyzn 77,1. Znacznie wzrasta populacja ludzi starszych w wieku 80 lat i więcej. Szwecja jest uznawana za kraj posiadający najstarszą populację w świecie z 18 procentami ludzi w wieku 65 lat.