Największy wiedeński festiwal sztuki - Vienna Art Week właśnie się rozpoczął. Sztuka w kontekście zasobów pamięci i wiedzy jest przez cały listopadowy tydzień, od 19. do 25. listopada 2012r., istotą licznych wydarzeń kulturalno-artystycznych w austriackiej stolicy.
Znaczenie dialogu międzypokoleniowego w budowaniu spójności społecznej oraz szczególna rola kultury, która nie tylko sprzyja budowaniu przestrzeni dialogu i włączenia, ale także przyczynia się do podnoszenia satysfakcji z życia i pozwala na rozwijanie pasji, niezależnie od wieku - to główene tematy podnoszone podczas panelu dyskusyjnego "Kultura dla seniorów", który odbył się 26 września 2012 r. na warszawskim Torwarze w ramach Konwencji: Międzypokoleniowe Dni Aktywności.
81-latka, która zniszczyła fresk Elíasa García Martíneza usiłując odnowić dzieło, żąda zapłaty za swoją „pracę".
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę ,,Piękne i użyteczne. Nakrycia stołowe epoki secesji i art déco". Na wystawie prezentowane będą cenne przykłady nakryć stołowych charakterystycznych dla secesji i art déco, dla których tłem będą elementy wystroju wnętrz z przełomu XIX i XX w. oraz okresu międzywojennego. Ekspozycja zawiera ok. 200 obiektów, a celem wystawy jest przybliżenie narodzin nowoczesnego designu na przykładzie nakryć stołowych.
W Łodzi rozpoczął się Festiwal Kultury Chrześcijańskiej. Przez najbliższe dwa tygodnie codziennie będą codziennie odbywały się różnego rodzaju zdarzenia artystyczne - premiery spektakli Teatru Logos i innych zaprzyjaźnionych scen teatralnych, wystawy prac zaproszonych artystów, spektakle i przedstawienia zespołów zagranicznych, występy chórów i muzyków, często nie do zobaczenia w Polsce w żadnym innym czasie.
Działając na rzecz wzmożenia aktywności, szczególnie tej kulturalnej, polskich seniorów Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Pełnomocnikiem Premiera ds. Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu przygotowało akcję „60+ kultura – pierwszy weekend jesieni, weekendem seniora z kulturą”.
Roman Opałka- jeden z najbardziej znanych i cenionych w świecie polskich malarzy- zmarł 6.08. br. w szpitalu pod Rzymem. Artysta miał 80 lat.
Nie tylko miłośnicy sztuki powinni odwiedzać muzea, teatry i opery. Mniej zainteresowani twórczością artystyczną także mają powód do bywania w tego rodzaju placówkach - zyskają dzięki temu lepsze zdrowie i samopoczucie, uważają norwescy uczeni.
Niezwykłe wystawy, eksponaty, których nie można zobaczyć na codzień, pokazy interaktywne, gry miejskie i wyjątkowa okazja by usłyszeć fascynujące historie - to wszystko czeka chętnych, którzy zdecydują się wziąć udział w kolejnej edycji Nocy Muzeów.
Woody Allen nie uważa się za artystę. Reżyser twierdzi, że sukces w Hollywood zawdzięcza głównie szczęściu.
W Muzeum Plakatu w Wilanowie spotkają się twórcy różnych sztuk obrazowania. Swoje poglądy artystyczne skonfrontują graficy, plakaciści, ilustratorzy i rysownicy. Zaprezentują na żywo proces twórczy.
Jest ich w Polsce ponad 600 i nie ma wątpliwości, że powstaną następne. Pomniki Jana Pawła II można znaleźć niemal w każdej miejscowości. Część z nich powstała jeszcze za życia papieża - Polaka.
Wychodząc z założenia, że kultura odgrywa istotną rolę w codziennym życiu obywateli Europy, badacze Eurostatu sporządzili statystyki, które pomagają zilustrować zachowania kulturowe, jak również cross-kulturalne w UE. Polacy nie wypadają najlepiej.
Pięć sztuk Woody’ego Allena – jednego z największych i najinteligentniejszych kpiarzy naszych czasów znalazło się w książce „Allen na scenie”.
Oscar Niemeyer, sędziwy nestor światowej architektury, kilka dni temu otworzył muzeum swojego imienia. Mimo że 15. grudnia skończył 103 lata, nie rezygnuje z pracy.