- Sposób wdrożenia systemu Jednorodnych Grup Pacjentów to skandal, miał być pilotaż i miękkie lądowanie, ale nie było - uważają jedni dyrektorzy szpitali. Zdaniem innych, zdarzył się cud, że w ogóle przeprowadzono w tak szybkim tempie zmianę systemu rozliczeń z płatnikiem. To w końcu cud czy skandal?
Jednym ze sposobów poprawiania wyniku finansowego lecznictwa szpitalnego w wielu regionach jest konsolidacja - placówek lub oddziałów. Jak wynika z danych resortu zdrowia, w 2008 r. z możliwości łączenia jednostek skorzystało 26 SPZOZ-ów.
Władze Warszawy proponują stworzenie częściowo samofinansujących się podmiotów, świadczących usługi zdrowotne w sposób skoordynowany. To pierwszy polski program konsolidacji szpitali na tak ogromną skalę. Władze Warszawy są zdeterminowane: chcą przekształcić miejskie SPZOZ-y w NZOZ-y oraz wyprowadzić administrację i zarządzanie do spółek. Zarząd stolicy powtarza: to może oznaczać "być albo nie być" dla wielu warszawskich szpitali.
W ciągu ostatnich trzech lat zadłużenie szpitali publicznych w Polsce wzrosło o ponad 20 proc. Prawie co 10 szpital publiczny swoją sytuację finansową ocenia jako bardzo złą, natomiast w co drugim z nich w 2006 roku koszty przekroczyły przychody. To wyniki badania przeprowadzonego przez TNS OBOP.
Narodowy Fundusz Zdrowia opracował projekt, zgodnie z którym koszty ponoszone w związku przyjęciem pacjenta na oddział intensywnej terapii będą pokrywane przez NFZ dopiero od trzeciego dnia pobytu chorego.
Od stycznia 2008 roku może dojść do paraliżu w służbie zdrowia - może bowiem zabraknąć lekarzy na szpitalnych oddziałach. A wszystko za sprawą unijnych przepisów, które ograniczają czas pracy medyków w naszym kraju do 48 godzin tygodniowo - informuje dziennik "Polska".
W październiku może dojść do zamknięcia aż 77 szpitali w całej Polsce. W tym miesiącu upływa termin masowych wypowiedzeń lekarzy z pracy. Z informacji "Dziennika" wynika, że najtrudniejsza sytuacja jest w województwach podkarpackim, świętokrzyskim i opolskim - tam z pracy zwolniło się ponad 70 procent medyków.
Czy placówki medyczne złamały prawo pobierając wygórowane opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej? Wyjaśnić mają to postępowania wszczęte przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
W szpitalach powiatowych w małych miejscowościach brakuje lekarzy. Tylko w podłódzkim Zgierzu z dnia na dzień podjęto decyzję o zamknięciu oddziału pediatrycznego, po tym jak z pracy odeszło dwóch lekarzy. Niestety taka sytuacja grozi w całym kraju wielu powiatowym placówkom - pisze "Gazeta Wyborcza".
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała swój najnowszy raport dotyczący standardów leczenia w szpitalach Unii Europejskiej. Z publikacji tej wynika, że polskie szpitale są najbiedniejsze w Europie i przez to często szukają pieniędzy w kieszeniach pacjentów - podaje "Metro".