Odwiedzanie chorych w szpitalu przez roboty może wydać się dziwną formą terapii, niemniej zdaniem ekspertów z dziedziny robotyki mogą być one niezwykle pomocnymi narzędziami terapeutycznymi.
Szpitale to „bardzo złe miejsca" dla milionów starszych ludzi, którzy mogą być lepiej leczeni w swoich domach, powiedział szef brytyjskiej służby zdrowia.
Wprawdzie niemal trzy czwarte Polaków deklaruje, że myśli o śmierci, jednak ponad połowie z nich zdarza się to rzadko - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Co czwarty twierdzi, że nigdy nie zastanawiał się nad tymi sprawami. Większość ankietowanych chciałaby umrzeć w domu, we śnie i bez cierpienia.
Większość badanych Polaków deklaruje pozytywne nastawienie do osób chorych psychicznie, jednocześnie obserwowany jest spadek życzliwości zarówno w nastawieniu samych ankietowanych, jak i ich środowiska - wynika z badania CBOS. Mimo przekonania o uleczalności chorób psychicznych, osoby, które kiedyś leczyły się psychiatrycznie, wciąż bywają wykluczane z pełnienia wielu ról społecznych. Ankietowani w największym stopniu sprzeciwiają się pełnieniu przez byłych pacjentów szpitali psychiatrycznych funkcji związanych z opieką nad dziećmi (opiekun, nauczyciel), leczeniem oraz sprawowaniem władzy.
Dla blisko 70 procent pacjentów najważniejsze w szpitalu są dostępność nowoczesnego sprzętu medycznego oraz czystość, wynika z badania przeprowadzonego w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Zdrowe Szpitale”. Inicjatywa została objęta patronatem Związku Powiatów Polskich oraz Polskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Szpitali.
Najbardziej zadłużone szpitale w Polsce to instytuty podległe Ministrowi Zdrowia, strat nie przynosi tylko jeden spośród szesnastu - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Kondycja finansowa pięciu szpitali - instytutów badawczych jest bardzo trudna, ich łączne zadłużenie wynosi 283 mln. Może to zagrażać istnieniu i działaniu instytutów w obecnej formie. Najgorszej jest w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytucie Reumatologii.
Szpitale psychiatryczne nie przestrzegają procedur dotyczących przyjmowania chorych osób bez ich zgody oraz stosowania środków przymusu bezpośredniego. Z powodu luk w dokumentowaniu takich przypadków nie można wykluczyć, że dochodzi do łamania praw pacjentów - na przykład w Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie czas ciągłego unieruchomienia wynosił nawet do 92 godzin! Połowa skontrolowanych przez NIK oddziałów psychiatrycznych była zaniedbana i przepełniona, a 70 proc. szpitalnych sal nie spełniało wymogów leczenia psychiatrycznego.
W zaprezentowanym właśnie na stronie Departamentu Pożytku Publicznego projekcie nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie znalazły się zapisy, które de facto zakazują wolontariuszom pracy w placówkach leczniczych. Jeśli takie przepisy weszłyby w życie, ze szpitali i hospicjów musieliby zniknąć ludzie na różny sposób wspierający chorych.
Co drugi Polak nie czuje się bezpiecznie na myśl o dostępności i jakości usług szpitalnych – wynika z badania TNS OBOP, zrealizowanego w ramach ruszającej właśnie Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej „Zdrowe Szpitale”. Tylko 4% badanych jest przekonanych, że w momencie, gdy trafią do szpitala zostaną objęci opieką najwyższej jakości.
Chirurg kojarzy się przeważnie z rozległymi, długimi zabiegami, skomplikowaną operacją czy długotrwałą rekonwalescencją. Jednak najczęściej chirurg to lekarz, który poza operacjami, codziennie wykonuje szereg drobnych zabiegów. Warto wybrać się do niego na konsultacje nawet z drobiazgami, pieprzykami, znamionami lub nieonkologicznymi guzkami.
Komercjalizacja większości skontrolowanych szpitali nie przynosi zamierzonego efektu. Kolejki pacjentów nie zmniejszają się, całkowite zadłużenie służby zdrowia nie maleje, a część z poddanych przekształceniom szpitali wpada w kolejne długi. Radzą sobie te placówki, które już przed komercjalizacją osiągały dodatnie wyniki finansowe. Tym, które wcześniej generowały duże straty, komercjalizacja na razie nie pomogła. Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę przekształceń własnościowych szpitali w latach 2006 - 2010. Zbadano i oceniono m.in. przebieg likwidacji szpitali publicznych oraz zagospodarowanie majątku pozostałego po ich likwidacji.
Od 1 stycznia obowiązywać będą nowe zasady ustalania odszkodowania i zadośćuczynienia dotyczące następstw zdarzeń medycznych. Jak zmienią się przepisy oraz tryb ich egzekwowania i co to w praktyce oznacza dla polskich pacjentów, wyjaśniają specjaliści z D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej.
Im szybciej pacjent zaczyna samodzielnie poruszać się szpitalnym korytarzu, tym wcześniej opuści placówkę. Taką zależność odkryli izraelscy uczeni. Naukowcy z Uniwersytetu w Hajfie przeanalizowali dane 485 pacjentów w wieku powyżej 70 lat, którzy zostali przyjęci na oddział wewnętrzny szpitala na co najmniej dwa dni. Niemobilni i przykuci do łóżka chorzy zostali wyeliminowani z testów.
Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Szwajcarii wskazują, że hałaśliwe sale operacyjne mają negatywny wpływ na pacjentów przechodzących zabieg chirurgiczny. W toku zaprezentowanych w czasopiśmie British Journal of Surgery badań odkryto, że u chorych, którzy są poddawani operacji w sali o znacząco wyższym poziomie hałasu, pojawiają się infekcje rany pooperacyjnej (SSI), co zmusza ich do wydłużenia swojego pobytu w szpitalu średnio od 7 do 13 dni i w efekcie potraja koszty.
Według badania „Philips Index 2010. Jakość życia Polaków" większość z nas (72%) czuje niepokój, kiedy ma pójść do szpitala, a 83% jest zdania, że jeśli to tylko możliwe, to powinno się unikać operacji. Blisko połowa respondentów (55%) kieruje się do szpitala, gdy ma problemy zdrowotne, podczas gdy 45% uważa, że większość tych problemów rozwiązuje się sama.