W Polsce nadmiernie wykorzystywane jest leczenie szpitalne. Nawet co piąta hospitalizacja jest nieuzasadniona, w takich wypadkach wystarczyłoby leczenie ambulatoryjne. Taka zmiana mogłaby znacząco usprawnić polski system opieki zdrowotnej i obmiżyć jej koszty - leczenie szpitalne to najdroższe rozwiazanie i powinno być stosowane tylko wtedy, gdy jest konieczne, przekonują eksperci.
Placówki medyczne nie przykładają wystarczającej wagi do prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej pacjentów, choć są to dokumenty wpływające na przebieg leczenia, postępowania sądowe czy rozliczenia z NFZ – zarzuca Najwyższa Izba Kontroli. Największy bałagan panuje w przychodniach. W kartach pacjentów brakuje ważnych informacji na temat przebytych chorób, pobytów w szpitalu, czy chorób przewlekłych. Nieco lepiej sytuacja wyglądała w szpitalach, ale tam z kolei problemem jest zróżnicowana częstotliwość dokonywanych wpisów, wadliwa korekta błędów i brak prawidłowej autoryzacji wpisów. Przyczyna? Brak czasu oraz nienależyta staranność personelu.
Środek nocy, a ból nie przechodzi. Myślisz, że może warto wytrzymać do rana i dopiero wtedy wybrać się do lekarza? Nic bardziej mylnego! Jeśli czujesz, że coś zagraża twojemu zdrowiu, nie zwlekaj – niezależnie od pory czy dnia tygodnia jak najszybciej zgłoś się na oddział pomocy doraźnej. Jakich dolegliwości szczególnie nie należy bagatelizować, bo z ich powodu można trafić na ostry dyżur?
Laureaci tegorocznego Rankingu Szpitali Publicznych 2016 udowadniają, że choć droga do sukcesu nie jest prosta i nie ma na niego jednej recepty, są sposoby na stabilność finansową i ciągły rozwój szpitali.
Do Rzecznika Praw Pacjenta wpływają sygnały dotyczące niedostatecznej jakości żywienia w szpitalach. Rzecznik wystąpił do Głównego Inspektora Sanitarnego z prośbą o przeprowadzenie kontroli żywności oraz jakości żywienia w placówkach leczniczych.
Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi otrzyma 100 mln zł wsparcia z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Pieniądze zostaną przeznaczone między innymi na finansowanie restrukturyzacji długu szpitala.
W świetle najnowszych prognoz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych już za niespełna 5 lat Polacy zostaną pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej i położniczej. Z roku na rok zmniejsza się liczba pielęgniarek i położnych w Polsce. W obliczu zagrożenia zdrowia i życia Polaków, NRPiP uruchomiła inicjatywę „Ostatni dyżur”.
Paul McCartney postanowił uspokoić fanów zaniepokojonych jego stanem zdrowia.
Paul McCartney trafił do szpitala w Tokio. 72-letni muzyk odwołał niedawno azjatycką część trasy "Out There Tour". Powodem były problemy zdrowotne.
Każdego roku w polskich i europejskich szpitalach odnotowywanych jest ponad 4 mln nowych przypadków zakażeń szpitalnych. To sprawia, że pacjenci muszą dłużej przebywać w szpitalach – to dodatkowe 16 mln dni. Zakażenia związane z opieką zdrowotną zwiększają też bezpośrednio ilość zgonów. Na te problemy zwraca uwagę projekt „Dbamy o higienę”, który akcentuje konieczność odpowiedniej higieny pacjenta.
Odwiedzanie chorych w szpitalu przez roboty może wydać się dziwną formą terapii, niemniej zdaniem ekspertów z dziedziny robotyki mogą być one niezwykle pomocnymi narzędziami terapeutycznymi.
Szpitale to „bardzo złe miejsca" dla milionów starszych ludzi, którzy mogą być lepiej leczeni w swoich domach, powiedział szef brytyjskiej służby zdrowia.
Wprawdzie niemal trzy czwarte Polaków deklaruje, że myśli o śmierci, jednak ponad połowie z nich zdarza się to rzadko - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Co czwarty twierdzi, że nigdy nie zastanawiał się nad tymi sprawami. Większość ankietowanych chciałaby umrzeć w domu, we śnie i bez cierpienia.
Większość badanych Polaków deklaruje pozytywne nastawienie do osób chorych psychicznie, jednocześnie obserwowany jest spadek życzliwości zarówno w nastawieniu samych ankietowanych, jak i ich środowiska - wynika z badania CBOS. Mimo przekonania o uleczalności chorób psychicznych, osoby, które kiedyś leczyły się psychiatrycznie, wciąż bywają wykluczane z pełnienia wielu ról społecznych. Ankietowani w największym stopniu sprzeciwiają się pełnieniu przez byłych pacjentów szpitali psychiatrycznych funkcji związanych z opieką nad dziećmi (opiekun, nauczyciel), leczeniem oraz sprawowaniem władzy.
Dla blisko 70 procent pacjentów najważniejsze w szpitalu są dostępność nowoczesnego sprzętu medycznego oraz czystość, wynika z badania przeprowadzonego w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Zdrowe Szpitale”. Inicjatywa została objęta patronatem Związku Powiatów Polskich oraz Polskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Szpitali.