Kolejne rządy obiecywały podjęcie działań aktywizujących zawodowo obywateli powyżej pięćdziesiątego roku życia, wspominał o tym nawet w swoim exposé oraz „orędziu” premier Donld Tusk. Stworzono specjalny program o roboczej nazwie „Pięćdziesiąt plus”, w ramach którego przewidziano realizację pomysłów na zmniejszenie bezrobocia wśród osób dojrzałych. Okazuje się jednak, że program to prawdopodobnie fiasko, pisze „Metro”.
Statystyki informują, że Polki są mniej aktywne zawodowo niż mężczyźni. Powodem takiego status quo jest najczęściej opieka nad dziećmi, starszymi rodzicami, bądź wcześniejsza emerytura. Jednym z pomysłów na zachęcenie kobiet do podjęcia lub/i pozostania w pracy jest popularyzacja telepracy oraz szkolenia on-line.
Szkolenia to jeden ze skuteczniejszych sposobów aktywizacji zawodowej bezrobotnych. Zgodnie z nowymi przepisami województwa o najwyższym wskaźniku bezrobocia dostaną na ten cel dodatkowe środki z Funduszu Pracy.
W ciągu ostatnich lat zainteresowanie usługami szkoleniowymi wśród osób indywidualnych wyraźnie wzrosło. Według danych z badania zrealizowanego przez Ipsos w styczniu 2006 roku, 45 proc. Polaków jest zainteresowanych poszerzaniem swoich kwalifikacji i umiejętności. Od ostatniego badania zrealizowanego przez Ipsos 6 lat temu odsetek ten wzrósł o połowę - w 2000 roku 31 proc. Polaków wyrażało zainteresowanie poszerzaniem swoich kwalifikacji. W grupie tej z roku na rok znajduje się coraz więcej seniorów.