Ruszyła ogólnopolska kampania „Gmina Przyjazna Internautom”, w ramach której wybrane gminy zostaną poddane „wirtualnym metamorfozom”. Co to oznacza w praktyce? Błyskawiczne odpowiedzi na maile, aktualizacje gminnych stron internetowych, dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz szkolenia z obsługi komputera dla seniorów. Honorowy patronat nad akcją objęło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
W Polsce, wśród osób w wieku od 55 do 64 lat, w kursach i szkoleniach mogących podwyższyć ich kompetencje zawodowe, bierze udział mniej niż 1% osób. W Europie niemal pięć razy więcej. Tymczasem idea lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie może stać się remedium na problemy 50-latków obawiających się utraty pracy.
Warszawiacy, którzy przekroczyli 50. rok życia, mają duży zapas energii i nie chcą się nudzić mogą zainteresować się nową akcją. „Archipelag pokoleń” to seria kursów służących rozwijaniu zainteresowań i aktywności społecznej.
Coraz częściej media donoszą o pogłębiającej się luce pokoleniowej. Społeczeństwa się starzeją - rodzi się coraz mniej dzieci a jednocześnie długość życia znacznie się wydłuża. Z tym problemem mierzą się już dziś nie tylko rządy państw, systemy emerytalne czy opieka zdrowotna, ale również właściciele firm.
Polacy uczą się nie tylko języków obcych, zarządzania projektami czy programowania. Modne stały się oryginalne kursy takie, jak przygotowanie do roli domowej bogini, zgłębianie tajemnic męstwa, rozszyfrowywanie szczęścia czy podstawy astrologii. Nie wspominając o rozwoju umiejętności robienia bombek metodą „karczocha".
Na terenie województwa śląskiego od początku maja do połowy czerwca trwa nabór uczestników na bezpłatne szkolenia podnoszące kwalifikacje. Każdy mieszkaniec województwa, który ukończył 50 lat i w chwili rejestracji jest aktywny zawodowo (zatrudniony na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej lub umowy o dzieło) może w pełni bezkosztowo skorzystać z profesjonalnej pomocy doradców zawodowych oraz szerokiej gamy indywidualnie dobranych szkoleń podnoszących kwalifikacje.
Rozpoczęły się zapisy do projektu "Podnieś swoje kwalifikacje! Grafika i animacja 2D i 3D z językiem angielskim", organizowanego przez Ośrodek Szkoleniowy DEMO w Katowicach. Kierowany jest on szczególnie do osób po 45 roku życia.
Z roku na rok rośnie liczba użytkowników wirtualnego świata. Internet dla wielu osób stał się codziennością. Jedni poszukują w nim rozrywki i informacji, a dla innych stał się źródłem dochodów. Kim są internauci i kto spośród nich wybrał e-learning?
Odpowiedzi udzielone przez użytkowników serwisu jobs.pl na pytanie sondażowe dotyczące motywacji do pracy mogą być cenną wskazówką dla pracodawców i wskazać, jakie czynniki przede wszystkim aktywizują pracowników i wpływają na ocenę pracy.
6 lutego - po raz pierwszy w Wielkopolsce - odbędą się Targi Edukacyjne dla Dorosłych. Impreza jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a jej partnerem jest Polska Izba Firm Szkoleniowych.
Kolejne rządy obiecywały podjęcie działań aktywizujących zawodowo obywateli powyżej pięćdziesiątego roku życia, wspominał o tym nawet w swoim exposé oraz „orędziu” premier Donld Tusk. Stworzono specjalny program o roboczej nazwie „Pięćdziesiąt plus”, w ramach którego przewidziano realizację pomysłów na zmniejszenie bezrobocia wśród osób dojrzałych. Okazuje się jednak, że program to prawdopodobnie fiasko, pisze „Metro”.
Statystyki informują, że Polki są mniej aktywne zawodowo niż mężczyźni. Powodem takiego status quo jest najczęściej opieka nad dziećmi, starszymi rodzicami, bądź wcześniejsza emerytura. Jednym z pomysłów na zachęcenie kobiet do podjęcia lub/i pozostania w pracy jest popularyzacja telepracy oraz szkolenia on-line.
Szkolenia to jeden ze skuteczniejszych sposobów aktywizacji zawodowej bezrobotnych. Zgodnie z nowymi przepisami województwa o najwyższym wskaźniku bezrobocia dostaną na ten cel dodatkowe środki z Funduszu Pracy.
W ciągu ostatnich lat zainteresowanie usługami szkoleniowymi wśród osób indywidualnych wyraźnie wzrosło. Według danych z badania zrealizowanego przez Ipsos w styczniu 2006 roku, 45 proc. Polaków jest zainteresowanych poszerzaniem swoich kwalifikacji i umiejętności. Od ostatniego badania zrealizowanego przez Ipsos 6 lat temu odsetek ten wzrósł o połowę - w 2000 roku 31 proc. Polaków wyrażało zainteresowanie poszerzaniem swoich kwalifikacji. W grupie tej z roku na rok znajduje się coraz więcej seniorów.