Ponad milion czterysta tysięcy uczniów z pięciu województw rozpoczęło dziś ferie zimowe. To pierwsza spośród czterech grupa województw, z których od połowy stycznia do końca lutego będzie wypoczywało prawie 5 mln uczniów. Dziś ferie rozpoczęli uczniowie szkół z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. W ubiegłym roku prawie półtora miliona uczniów korzystało z różnych form z wypoczynku zimowego.
Z polską edukacją nie dzieje się dobrze. Kontrola NIK wskazała na marne efekty kształcenia w szkołach. W roku szkolnym 2009/2010 w jednej czwartej skontrolowanych szkół podstawowych i gimnazjów wyniki na sprawdzianach i egzaminach pogorszyły się w stosunku do roku poprzedniego, a jedna czwarta uczniów szkół zawodowych objętych kontrolą nie uzyskała uprawnień do wykonywania zawodu. Ponadto nauczyciele pracujący w szkołach często nie spełniali wymogów określonych przez Ministerstwo Edukacji.
Jedna trzecia nauczycieli nie podnosi swoich kompetencji, mimo że mają na to zapewnione środki finansowe. Tym samym nie wypełniają obowiązku, do którego obliguje ich Karta Nauczyciela. Blisko połowa studentów kończących specjalizację nauczycielską nie czuje się dobrze przygotowana do pracy w szkole. System kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli wymaga naprawy - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.
Jak szukać inspiracji i skąd brać pomysły na dobre teksty? Jak przeprowadzić wywiad, jak zrobić poruszający reportaż? Jak pokonać tremę i znaleźć własny, niepowtarzalny styl? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestniczki bezpłatnych warsztatów pisarsko - dziennikarskich, które rozpoczynają się w czerwcu w Fundacji Feminoteka.
W Warszawie, w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława IV, odbyło się odbyło się 23 kwietnia 2012 r. międzypokoleniowe młodzieży oraz nauczycieli z tego liceum, z seniorami – Grażyną Rabsztyn, Henrykiem Sowińskim, Pawłem Elszteinem i płk Marianem Żmudą. Spotkanie z udziałem ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniak-Kamysza oraz minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas odbyło się w ramach obchodzonego 29 kwietnia Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej.
Niskie zarobki nauczycieli i brak odpowiedniego wyposażenia szkół to jedne z licznych problemów o światy. Polscy belfrzy nie powinni jednak narzekać, bo choć ich zarobki plasują się poniżej średniej, to pracują najkrócej.
Celem Kampanii jest popularyzacja ładnego pisania i powrotu do zanikającej tradycji pisania wiecznym piórem. Ambasadorem Kampanii jest Maciej Stuhr. Na ręce przedstawiciela Ministerstwa Edukacji Narodowej przekazany został specjalnie wykaligrafowany pakt na rzecz ładnego pisania i wprowadzenia kaligrafii do szkół.
Stare porzekadło głosi, że na naukę nigdy nie jest za późne, myśl tę zapewne podziela również 90-letnia Eleanor Benz z Chicago - właśnie skończyła liceum.
Jak informuje eurweb.com, 70 – letni Bill Cosby chce nagrać płytę z muzyką hip-hopową. Nie byłoby w tym nic dziwnego, pomijając dość słuszny wiek słynnego komika, gdyby nie fakt, że dotychczas dał się poznać jako nieprzejednany krytyk tego rodzaju muzyki.
102- letnia obywatelka Belgii listownie otrzymała informację, że została wpisana na listę uczniów lokalnej szkoły podstawowej.
Z najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS OBOP dla "Dziennika" wynika, iż Polacy chcą, aby ich dzieci wyrosły na porządnych i zaradnych ludzi. Co ciekawe, aż 67 procent ankietowanych chciałoby aby ich pociecha robiła w życiu coś ważnego, pozwalającego na rozwój, dającego satysfakcję, a nie koniecznie gwarantującego wysokie dochody.
Grono pedagogiczne ze szkoły w Brwinowie niechętnie widzi na zebraniach dziadków, ponieważ nauczyciele powinni informować o postępach dziecka w nauce tylko rodziców.
Instytut Pamięci Narodowej ogłosił III ogólnopolski konkurs historyczny „Nadzieje i rozczarowania... Społeczeństwo polskie w czasach Gomułki i Gierka. Doświadczenia świadka historii”, przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Celem konkursowych zmagań jest zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów rodziny i historii regionalnej.
Chińczycy przed końcem obecnej dekady wybudują 10 000 nowych szkół dla obywateli będących w starszym wieku. Program ten jest propozycją władz na rozwiązanie problemów społecznych i rynkowych spowodowanych starzeniem się chińskiej populacji.
Tokijski miejski wydział edukacji podjął decyzję o ponownym zatrudnianiu dyrektorów i wicedyrektorów szkół, którzy odeszli na emeryturę. Akcja ta ma pozwolić na wypełnienie luki powstającej wraz z odchodzeniem z pracy osób z pokolenia boomu demograficznego.