W systemie organizowania i finansowania kształcenia dorosłych konieczne są poważne zmiany – ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Problemem jest niska skuteczność kształcenia, a co za tym idzie niewielki odsetek absolwentów oraz zdanych egzaminów zewnętrznych. NIK zwraca uwagę, że dorosłych lepiej kształcą szkoły publiczne, niż niepubliczne, a wysokość otrzymywanych przez szkoły dotacji nie wpływa ani na jakość kształcenia, ani jego skuteczność. Dodatkowo przyjęte rozwiązania finansowania szkół dla dorosłych nie zapobiegają zjawiskom patologicznym, w tym wyłudzaniu dotacji przez część szkół niepublicznych.
Herbertowski Pan od przyrody, pozytywistyczna Siłaczka, czy też telewizyjny „Belfer”? Literatura i media pełne są obrazów polskich nauczycieli, które stworzone zostały na podstawie wspomnień i wyobrażeń autorów. Jaki jest portret polskiego współczesnego nauczyciela?
W liceach w całym kraju będą realizowane zajęcia z filozofii. Nowy program edukacji filozoficznej będzie realizowany w tysiącu klasach w szkołach w całym kraju. Program ma zachęcić akademików do nauczania filozofii w szkołach i zacieśnić współpracę uczelni ze szkołami ponadgimnazjalnymi.
Jeszcze w tym roku na zakup książek do bibliotek szkolnych trafią w sumie 24 miliony zł. Rząd przyjął przygotowany w Ministerstwie Edukacji Narodowej program „Książki naszych marzeń” umożliwiający zakup nowości wydawniczych dla bibliotek. Z budżetu państwa trafi na ten cel 20 mln złotych, kolejne 4 mln dołożą samorządy.
System egzaminów – szóstoklasisty, gimnazjalny, maturalny i zawodowy – wymaga naprawy, głównie z uwagi na niewłaściwy sposób układania testów i błędy popełniane przy ich sprawdzaniu. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła system egzaminacyjny. Wynik kontrolii są dla komisji egzaminacyjnych druzgocące.
Wiele rzeczy dzieli pokolenia, ale są wydarzenia, które tworzą wspólnotę doświadczeń. Należy do nich studniówka. Mimo coraz większej dostępności do różnych form rozrywki, pozostaje ona przełomowym wydarzeniem i stanowi kamień milowy młodości. Dla co dziesiątej studniówkowej pary to również wstęp do wspólnego życia.
Rozpoczyna się rok szkolny, lekcje, a pomiędzy nimi przerwy i niezdrowe podjadanie. A czego? Chipsów, batoników, rogalików z kremem. I to wszystko na terenie szkoły, gdzie za symboliczne 2 złote kieszonkowego uczeń karmi mózg niezdrowymi przekąskami. Fundacja Banku Ochrony Środowiska ostrzega: „śmieciowe jedzenie” zagraża zdrowiu i wydajności umysłu naszych dzieci (i wnuków).
Czy wydawcy podręczników szkolnych dla klas młodszych mogli naruszyć przepisy chroniące konkurencję? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.
1 września na ulicach pojawia się wiele młodych osób, przyodzianych na biało-granatowo. Szczególnie najmłodsi z nich z wielkim przejęciem po raz pierwszy udają się do szkoły w towarzystwie rodziców lub dziadków. Pierwszy dzień w szkole doczekał się też swojego Doodle.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczy 100 mln zł na wsparcie zwalnianych z pracy nauczycieli. Pieniądze te zostaną uruchomione na aktywizację zawodową nauczycieli. W całym kraju, ze względu na malejącą liczbę uczniów, pracę straci w najbliższym czasie kilka tysięcy nauczycieli.
Ponad milion czterysta tysięcy uczniów z pięciu województw rozpoczęło dziś ferie zimowe. To pierwsza spośród czterech grupa województw, z których od połowy stycznia do końca lutego będzie wypoczywało prawie 5 mln uczniów. Dziś ferie rozpoczęli uczniowie szkół z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. W ubiegłym roku prawie półtora miliona uczniów korzystało z różnych form z wypoczynku zimowego.
Z polską edukacją nie dzieje się dobrze. Kontrola NIK wskazała na marne efekty kształcenia w szkołach. W roku szkolnym 2009/2010 w jednej czwartej skontrolowanych szkół podstawowych i gimnazjów wyniki na sprawdzianach i egzaminach pogorszyły się w stosunku do roku poprzedniego, a jedna czwarta uczniów szkół zawodowych objętych kontrolą nie uzyskała uprawnień do wykonywania zawodu. Ponadto nauczyciele pracujący w szkołach często nie spełniali wymogów określonych przez Ministerstwo Edukacji.
Jedna trzecia nauczycieli nie podnosi swoich kompetencji, mimo że mają na to zapewnione środki finansowe. Tym samym nie wypełniają obowiązku, do którego obliguje ich Karta Nauczyciela. Blisko połowa studentów kończących specjalizację nauczycielską nie czuje się dobrze przygotowana do pracy w szkole. System kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli wymaga naprawy - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.
Jak szukać inspiracji i skąd brać pomysły na dobre teksty? Jak przeprowadzić wywiad, jak zrobić poruszający reportaż? Jak pokonać tremę i znaleźć własny, niepowtarzalny styl? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestniczki bezpłatnych warsztatów pisarsko - dziennikarskich, które rozpoczynają się w czerwcu w Fundacji Feminoteka.
W Warszawie, w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława IV, odbyło się odbyło się 23 kwietnia 2012 r. międzypokoleniowe młodzieży oraz nauczycieli z tego liceum, z seniorami – Grażyną Rabsztyn, Henrykiem Sowińskim, Pawłem Elszteinem i płk Marianem Żmudą. Spotkanie z udziałem ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniak-Kamysza oraz minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas odbyło się w ramach obchodzonego 29 kwietnia Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej.