Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie refundacji szczepionki przeciw grypie – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Obecnie szczepionka przeciw grypie jest dostępna bezpłatnie dla osób starszych tylko w wybranych samorządach, w ramach realizowanych przez nie programów zdrowotnych.
Nawet 33% przypadków zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że nie zdając sobie sprawy z zakażenia, stajemy się nosicielami wirusa i możemy zarażać naszych najbliższych. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób starszych. Każdego roku ok. 4 mln osób choruje na grypę, kilkanaście tysięcy jest hospitalizowanych ale eksperci oceniają, że oficjalne dane są niedoszacowane.
Nie mam wątpliwości, że w ciągu kilku lat czeka nas epidemia odry – mówi doktor nauk medycznych Paweł Stefanoff, epidemiolog, naukowiec. Zwiększona ilość zachorowań na odrę występuje tuż poza polską granicą.
Odra jest chorobą o bardzo wysokiej zaraźliwości. Towarzyszą jej liczne powikłania (w tym ostre zapalenie mózgu) prowadzące nawet do śmierci. Według szacunków WHO odra powoduje 10% wszystkich zgonów, wywołanych różnymi przyczynami, wśród dzieci poniżej 5 roku życia. Tym samym stanowi ósmą z kolei przyczynę zgonów na świecie. Odra rozprzestrzenia się, choć mamy na nią szczepionkę. Dlaczego tak się dzieje?
Jak wynika z badań internetowych, na przełomie stycznia i lutego, przypada szczyt poszukiwań w internecie haseł grypa i szczepienia. O ile sezon grypowy faktycznie rozpoczyna się w styczniu, to informacji na temat szczepień przeciw grypie powinno się poszukiwać wcześniej, a mianowicie z początkiem września. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślają jednak, że każda profilaktyka jest lepsza od leczenia i zachęcają osoby, które nie są zainfekowane, aby skorzystały jeszcze ze szczepień przeciw grypie.
Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie refundacji szczepionki przeciwko grypie dla osób starszych – tak zapowiedział Konstanty Radziwiłł w rozmowie z radiową Trójką. Szczepionka przeciwko grypie jest dostępna bezpłatnie dla osób starszych tylko w wybranych samorządach.
W ostatnim sezonie NIZP-PZH odnotował 4,8 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, o 19% więcej w porównaniu do sezonu poprzedniego. 16,9 tys. osób było hospitalizowanych, a 25 zmarło z powodu grypy. W Polsce przeciw tej chorobie szczepi się zaledwie 3,4% całej populacji.
Sezon grypowy coraz bliżej! Od początku września z objawami grypy i chorób grypopodobnych do lekarzy trafiły 648 502 osoby, a hospitalizacji wymagało już 1480 z nich . Niepokojące jest to, że w analogicznym okresie w tamtym roku liczby te były o prawie 30% mniejsze. Październik to idealny moment na wdrożenie profilaktyki, dlatego warto się zaszczepić. Koszt szczepionki jest niewielki w porównaniu do kosztów leczenia samej choroby i jej powikłań.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest jedną z groźniejszych chorób zakaźnych. 1/3 populacji jest zarażona wirusem, natomiast w Polsce liczbę nosicieli szacuje się na blisko 500 tysięcy. Dlatego też szczepienia przeciwko WZW typu B są obowiązkowe od 1989 roku.
Pierwszego października obchodzimy ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, zaś 20 października przypada Europejski Dzień Seniora. O tym jak profilaktyka w postaci szczepień może wspierać zdrowie seniorów, mówi doktor nauk medycznych Przemysław Rzodkiewicz z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.
Niemal 90% Polaków nie szczepi się przeciw grypie – wynika z danych Centrum Badań Opinii Społecznej. Tymczasem, zdaniem lekarzy, to najskuteczniejsza metoda zapobiegania tej chorobie. U progu sezonu grypowego poznaj fakty i mity na temat szczepień.
Polska od wielu lat znajduje się w ogonie Europy pod względem szczepień przeciw grypie w całej populacji (3,4%). W ostatnim sezonie NIZP-PZH odnotował 4,8 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, o 19% więcej w porównaniu do sezonu poprzedniego. 16,9 tys. osób było hospitalizowanych, a 25 zmarło.
Wirus grypy typu B jest coraz groźniejszy. Podzielił się na dwie linie Yamagata i Victoria i obecnie obie nam zagrażają – alarmują eksperci. Wirus grypy typu B częściej atakuje dzieci, młodzież i osoby starsze.
Coraz silniejsze ruchy antyszczepionkowe przekonują, żeby nie szczepić dzieci z uwagi na zdarzające się niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Lekarze są jednak zdania, że dużo bardziej niebezpieczne są choroby i powikłania po nich niż NOP. Zapewniają, że szczepionki są sprawdzone, bezpieczne i skutecznie chronią dziecko przed wieloma groźnymi chorobami. Mimo to liczba nieszczepionych dzieci rośnie. Resort zdrowia rozważa wprowadzenie systemu rekompensat za ewentualne niepożądane odczyny poszczepienne.
Mogłoby się wydawać, że o szczepieniach powinni pomyśleć przede wszystkim podróżnicy wybierający się na dalekie wyprawy. Tymczasem lekarze zwracają uwagę, że tego rodzaju ochrona jest potrzebna nie tylko wtedy, gdy ruszamy w tropiki, ale i wówczas, gdy wakacje spędzamy znacznie bliżej, a nawet w kraju. Przy planowaniu urlopu warto więc sprawdzić, o jakie szczepienia należy zadbać w rejonie, w który się wybieramy.