Krajowy Komitet ds. Pandemii Grypy stwierdził, że dane laboratoryjne nie wskazują, aby zwiększona zachorowalność na zakażenia górnych dróg oddechowych była spowodowana wirusami grypy, a informacje pochodzące z mediów stanowią odzwierciedlenie obserwowanego obecnie wcześniejszego (w stosunku do ubiegłego roku) pojawienia się typowego dla okresu jesienno-zimowego wzrostu zakażeń górnych dróg oddechowych.
Jak informują szwedzkie i fińskie media, minister zdrowia i opieki społecznej Finlandii, Paula Risikko, ogłosiła, że konieczne jest dokładne zbadanie możliwego związku między narkolepsją u dzieci a szczepionką przeciw świńskiej grypie.
Jutro, 9 marca, rozpoczyna się XX edycja ogólnopolskiej akcji "Żółty Tydzień". Akcja ta to doskonała okazja do zaszczepienia się przeciwko dwóm typom żółtaczki - wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B. Celem akcji jest popularyzacja szczepień ochronnych i uświadomienie zagrożeń zdrowotnych, związanych z tą chorobą.
W ubiegłym roku na szczepienia przeciwko grypie Polacy wydali około 100 mln złotych. Epidemia może nas kosztować ponad dziewięćdziesiąt razy więcej - szacuje Money.pl.
Grecja planuje zaszczepić przeciwko grypie całą swoją populację, 12 mln osób - podała agencja Reuters powołując się na wypowiedź greckiego ministra zdrowia. To nowe podejście do potencjalnego zagrożenia jesienną pandemią.
W połowie kwietnia w Katowicach rusza program „Siedemdziesiąt plus". W jego ramach osoby po siedemdziesiątym roku życia oraz osoby niepełnosprawne będą mogły otrzymać m. in. pomoc finansową, opiekę zdrowotną i wsparcie psychiczne.
Łódź bierze przykład z Krakowa i oferuje mieszkańcom bezpłatne szczepienia przeciwko grypie.
Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych. Statystyki są alarmujące, 90% spośród 35 000 osób zmarłych z powodu grypy lub jej powikłań w Stanach Zjednoczonych stanowiły osoby powyżej 65- go roku życia.
W dniach 19- 30 marca odbędzie się XVII akcja „Żółty tydzień”. Jej celem jest popularyzowanie szczepień przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B. Lekarze w całej Polsce będą informowali o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą wspomniane choroby, edukacja i profilaktyka stanowią główne cele opisywanej akcji.
Od kilku dni w całym kraju trwa Żółty Tydzień - akcja przygotowana przez Stowarzyszenie Życie po przeszczepie. Jej celem jest przypomnienie osobom, które szczepiły się na wiosnę przeciwko żółtaczce typu A oraz B, o przyjęciu jesiennej dawki. Stowarzyszenie przypomina, że jednorazowe przyjęcie szczepionki nie zapewnia odporności – tylko pełen cykl szczepień jest gwarancją zdrowia.