Grecy używali określenia „akme" (najwyższy punkt, szczyt) m. in. na wiek, w którym człowiek uzyskuje pełnię swoich możliwości. Chodziło głównie o wiedzę i życiową mądrość, którym nie towarzyszyły jednocześnie problemy ze zdrowiem fizycznym charakterystyczne dla starszego wieku. Akme Grek osiągał po czterdziestce. Dzisiaj jednak granice fizycznej starości się znacznie przesunęły, więc taki szczyt przypada na szóstą i siódmą dekadę naszego życia. Oto, dlaczego można postulować, że to najlepszy życiowy etap.
Wielu ludzi, otwarcie przyznających że są nieszczęśliwi w swoich związkach, pozostaje w nich i nie decyduje się na zakończenie relacji. Dlaczego tak się dzieje?
Czasem ciężko każdemu z nas odstawić zmartwienia na bok, by cieszyć się ze zwykłej codzienności. Swoją receptę na zachowanie pogody ducha, zdradza nam ikona polskiej muzyki, kompozytorka i autorka tekstów - Halina Frąckowiak.
Poczucie szczęścia wpływa nie tylko na stan ducha, ale i ciała. Singapurscy badacze odkryli, że osoby starsze, które są zadowolone ze swojego życia, mają większe sznase na dłuższe życie.
Co przynosi pecha? Piątek trzynastego? Stłuczenie lustra? Czarny kot przebiegający drogę? Podanie ręki przez próg? Ponad połowa dorosłych Polaków wierzy w przynajmniej jeden z dziesięciu przesądów - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS.
Ani satysfakcjonujący seks, ani wspólne zainteresowania nie są głównym czynnikiem trwałości związku. Okazuje się, że naważniejsza jest tu wspaniałomyślność.
Jako „zwierzęta społeczne", do szczęścia potrzebujemy kontaktu z innymi. Uczeni z University of Arizona w Tucson odkryli, że rozmowa, szczególnie taka głębsza, szczera i swobodna, zwiększa poczucie szczęścia.
Przebywanie na łonie natury daje nam poczucie szczęścia i spokoju, może mieć wręcz efekty terapeutyczne, osłabiając lęk i inne objawy depresji, mówią psycholodzy.
Psychologowie przyjrzeli się ludziom, którzy deklarują wysokie poczucie satysfakcji z życia. Bez względu, co się na nią konkretnie składa, odkryto pewną wspólną bazę dla wysokiego poczucia szczęścia. Zobacz, co zadowoleni z życia ludzie robią inaczej niż osoby zniechęcone i ciągle przygnębione.
Wszyscy go chcą, poszukują, zdobywają i tracą, odzyskują albo i nie, w każdym razie uparcie do niego do dążą - szczęście, choć tak różnie przez ludzi rozumiane, jest jednym z naszych głównych pragnień. Co udało się ustalić naukowcom?
Badacze obliczyli, ile czasu spędzonego wspólnie potrzeba, by zadzierzgnąć przyjaźń. Okazało się, że zawiązanie takiej relacji wymaga kilkudziesięciu godzin.
Aktywność fizyczna ma niezwykłą moc leczniczą, pomaga osłabić niepokój i zmniejszyć wiele objawów zaburzeń psychicznych. Okazuje się, że pozwala też zwiększyć poczucie szczęścia i zadowolenia z życia.
Naukowcy mówią, że większe możliwości finansowe niekoniecznie przynoszą szczęście, ale z mogą poprawić standard życia i zapewnić dłuższe życie, głównie dzięki lepszej opiece medycznej. Z badań wynika też, że bogatsi doznają poczucia szczęścia w związku z nieco innymi doświadczeniami niż mniej zamożni.
Jak to się dzieje, że niektórzy są szczęśliwymi małżonkami w wieloletnim stażem, a inni zostają w małżeństwie raczej z przyzwyczajenia lub decydują się na rozwód? Nie tylko osobowości i różne życiowe zdarzenia mają wpływ na poziom szczęścia w parze, sami małżonkowie wskazują na określone zachowania i przyzwyczajenia, które budują satysfakcję ze wspólnego życia.
Co daje nam zadowolenie? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo ludzie znacznie się od siebie różnią i odmienne rzeczy sprawiają im przyjemność. W dużej mierze nasze nastawienie odpowiada za odczuwanie radości w związku z doświadczeniami lub nabywaniem przedmiotów, ale przewagę okazują się mieć pierwsze z wymienionych