Winston Churchill był politykiem, żołnierzem, pisarzem (laureatem literackiej Nagrody Nobla). Doskonale znał zarówno smak sukcesu, jak i porażki. Nie dostał się do szkoły wojskowej za pierwszym razem, doświadczył nieudanych prób zdobycia miejsca w parlamencie, kilkakrotnie musiał podawać się do dymisji z ministerialnych stanowisk, zdobywał i tracił możliwości zasiadania w rządach. Jednocześnie w swej karierze kierował kilkoma ministerstwami, był Pierwszym Lordem Admiralicji, premierem, wreszcie jedną z najsłynniejszych i najbardziej znaczących postaci współczesnej historii. Oto kilka błyskotliwych lekcji Churchilla, którymi warto się zainspirować.
Grono sprawdzonych przyjaciół ma w przypadku ludzi w dojrzałym i starszym wieku szczególne znaczenie - może być bardziej istotne dla ich poczucia szczęścia niż relacje w rodzinie.
Mahatma (w sanskrycie „wielka dusza") Gandhi był liderem indyjskiego ruchu narodowego przeciw rządom brytyjskim i jest powszechnie uważany za twórcę indyjskiej państwowości. Gandhi stał się symbolem pacyfizmu. Był niezwykłym filozofem, pisarzem, prawnikiem, politykiem. Zainspiruj się jego słowami.
Szczęście nie jest nagromadzeniem pomyślnych zdarzeń, ale czymś bardziej stabilnym. Na przestrzeni wieków filozofowie podawali rozmaite jego definicje, próbując jednak pogodzić te różne określenia, można w skrócie stwierdzić, że eudajmonia to stan umysłu czy ducha, który w dużej mierze zależy od nas samych. A to oznacza, że możemy go sobie wypracować. Przejrzyj poniższą listę, zainspiruj się i zacznij wprowadzać konieczne zmiany!
Czasem nie potrafisz zdecydować, jak postąpić. Nie wiesz, czy możesz zareagować w określony sposób. Zastanawiasz się, czy uniknąć konfrontacji. Czas na działanie. Jeśli chodzi o wyszczególnione niżej sprawy, nie wahaj się. Życie jest zbyt, krótkie, by je tolerować.
Większość od czasu do czasu (a niektórzy nawet nazbyt często...) ma do czynienia z trudną osobą, która tworzy nieprzyjemne sytuacje. Nie pozwól, by ktoś nieprzychylny przejął kontrolę nad tym, co dotyczy Ciebie bezpośrednio.
Warto uczyć się od najlepszych - tych, którzy osiągnęli niezwykły sukces w nauce, odznaczyli się dla kultury, odnieśli nadzwyczajne polityczne zwycięstwa, wykazali się heroizmem. Ich przemyślenia, wskazówki, rozterki stanowią trudną do przecenienia galerię myśli, z której warto czerpać.
Już od południa myślisz o powrocie z pracy do domu i relaksowaniu się przed telewizorem lub na spacerze z rodziną? Nie taką wizję ma wielu pracowników, wynika z badań uczonych z Pennsylvania State University. Okazuje się, że większość z nas czuje się bardziej zrelaksowana właśnie w miejscu zatrudnienia...
Starożytna filozoficzna teza głosząca, że poczucie szczęścia zależy przede wszystkim od nas samych, a w niewielkiej tylko mierze od warunków zewnętrznych, nie straciła na aktualności. Działaj systematycznie, krok po kroku wprowadzaj niezbędne zmiany, a spostrzeżesz, że Twój dobrostan psychiczny będzie bardziej stabilny. Zerknij na podane wskazówki i sprawdź, jak samodzielnie możesz na stałe poprawić sobie nastrój.
Nietrudno jest popaść melancholię, a nawet mocno depresyjny stan, gdy w TV podaje się kolejne przygnębiające informacje, atmosfera w pracy jest nerwowa, a w życiu prywatnym piętrzą się rozmaite problemy. Przyznajmy jednak - mamy skłonność do wyolbrzymiania trudności i umniejszania sukcesów. Tymczasem może wcale nie jest z nami tak źle - przejrzyj dziesięć symptomów „dobrostanu".
„Szczęście zależy od nas samych", pisał Arystoteles. Zanim odezwą się krytycy tego poglądu wyliczając zewnętrzne czynniki mające wpływ na nasz dobrostan psychiczny, warto doprecyzować - wśród wielu aspektów składających się na poczucie szczęścia wiele pozostaje pod naszą kontrolą. Jednym z nich umiejętność budowania relacji z innymi, w tym przyjaźni.
Podczas gdy stres sprzyja problemom zdrowotnym, pozytywne emocje nas chronią. A nie jest o nie wcale tak trudno - wystarczy parominutowy kontakt z naturą lub chwile spędzone na podziwianiu dzieła sztuki.
Warto wiedzieć o sobie nieco więcej, bo wtedy łatwiej jest sobą „zarządzać" - korygować błędy, skutecznie poprawiać humor, dystansować się do tego, co nas spotyka. Na stronie higherperspectives.com można znaleźć 14 potwierdzonych naukowo faktów psychologicznych, o których wiedza przyda się w różnych sytuacjach.
Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale ich niedostatek może wprawić w prawdziwe przygnębienie i zgryzotę. Postanowiono więc zbadać, jaka kwota jest potrzebna, by poczuć się szczęśliwym i na ile pieniądze wpływają na nasz dobrostan. Okazuje się, że potrzeba nam niemało, bo 45 tysięcy funtów (około 235,8 tysięcy złotych).
Tempus fugit (łac. czas ucieka) i szkoda go na życie w kiepskim związku. Rzecz jednak nie w tym, że gdy tylko coś się psuje, należy poszukać nowego partnera, ale w tym, by relację od początku dobrze formować. Istnieje kilka niezbywalnych zasad zgranego, satysfakcjonującego związku także z dłuższym stażem.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem