Badacze obliczyli, ile czasu spędzonego wspólnie potrzeba, by zadzierzgnąć przyjaźń. Okazało się, że zawiązanie takiej relacji wymaga kilkudziesięciu godzin.
Aktywność fizyczna ma niezwykłą moc leczniczą, pomaga osłabić niepokój i zmniejszyć wiele objawów zaburzeń psychicznych. Okazuje się, że pozwala też zwiększyć poczucie szczęścia i zadowolenia z życia.
Naukowcy mówią, że większe możliwości finansowe niekoniecznie przynoszą szczęście, ale z mogą poprawić standard życia i zapewnić dłuższe życie, głównie dzięki lepszej opiece medycznej. Z badań wynika też, że bogatsi doznają poczucia szczęścia w związku z nieco innymi doświadczeniami niż mniej zamożni.
Jak to się dzieje, że niektórzy są szczęśliwymi małżonkami w wieloletnim stażem, a inni zostają w małżeństwie raczej z przyzwyczajenia lub decydują się na rozwód? Nie tylko osobowości i różne życiowe zdarzenia mają wpływ na poziom szczęścia w parze, sami małżonkowie wskazują na określone zachowania i przyzwyczajenia, które budują satysfakcję ze wspólnego życia.
Co daje nam zadowolenie? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo ludzie znacznie się od siebie różnią i odmienne rzeczy sprawiają im przyjemność. W dużej mierze nasze nastawienie odpowiada za odczuwanie radości w związku z doświadczeniami lub nabywaniem przedmiotów, ale przewagę okazują się mieć pierwsze z wymienionych
Jeśli chodzi o poczucie szczęścia, Duńczycy wiodą prym w skali światowej. Najniższy poziom szczęścia deklarują mieszkańcy Zimbawe
Listopad „nie zawodzi" - pogoda jest tak brzydka, jak tylko umie być w tym właśnie miesiącu. Krótkie dni, opady deszczu lub śniegu, silny zimny wiatr skutecznie zniechęcają do wychodzenia domu. A jednak warto wykorzystywać tych parę godzin światła słonecznego (nawet jeśli jest zza chmur), bo przebywanie na zewnątrz pomaga zachować dobry nastrój.
Od dawna filzofowie rozprawiają na temat szczęścia, ale daleko do konsensusu w tej kwestii - koncepcji jest wiele i znacznie się między sobą różnią. Właściwie w jednym aspekcie większość jest zgodna, kiedy mówi się o szczęściu, ma się na myśli zwykle jakiś trwały stan, a nie którkotrwałą chwilę radości. Kłopot zaczyna się jednak ponownie wtedy, gdy chcemy doprecyzować, jak jak wypracować taki stan i co on realnie oznacza. Sprawdź, co o szczęściu mówią znani pisarze, politycy, aktorzy, muzycy, ludzie nauki.
Uczeni z Instytutu Kinseya odkryli, że częstotliwośc uprawiania seksu zależy od wieku. Ale niekoniecznie od tego metrykalnego, duże znaczenie ma to, na ile lat się czujesz.
Jeśli codzienna rutyna cię męczy i zniechęca, spróbuj znaleźć sobie hobby - badania wykazały, że możliwość regularnego angażowania się w zajęcia, które są postrzegane jako przyjemne, znacznie podnosi poziom zadowolenia z życia.
Zazwyczaj dzielimy uśmiech na szczery i wymuszony, uczeni odkryli zaś, że może towarzyszyć kilku stanom emocjonalnym.
Trudno Ci się dziś zabrać do działania? Przejrzyj listę dziesięciu cytatów motywujących do podjęcia wysiłku.
„Nie bądź pewny, że czas masz, bo pewność niepewna", pisał ksiądz Twardowski. Nie warto odkładać na później tego, co ważne.
„Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń", powiedziała niegdyś Eleanor Roosevelt. Wszystko zaczyna się w głowie - od tworzenia planów i oceny możliwości ich realizacji, a więc u podstaw powodzenia leży wiara we własne siły. Warto zadbać o „higienę" swoich myśli, bo to właśnie one kierują nas w dobra lub złą stronę. Jeśli jakieś z poniższych sześciu zdań pojawiają się w głowie, postaraj się je jak najszybciej zastąpić mniej destrukcyjnymi.
Uczeni potwierdzają słowa z Nowego Testamentu: „większa jest radość w dawaniu niż w braniu" (Dz 20, 35). Hojność pozwala prowadzić szcześliwsze życie niż egoizm, mówią badacze z Uniwersytetu w Zurichu.