Nieszczęśliwi oglądają znacznie więcej telewizji w wolnym czasie. Co ciekawe, ludzie pytani o różne aktywności, oceniają oglądanie telewizji dość wysoko.
Od dawna uważa się Finów za prowadzących jeden z najszczęśliwszych stylów życia, a Finlandia została uznana przez ONZ za najszczęśliwszy kraj na świecie w latach 2018, 2019, 2020 i 2021. Visit Finland prezentuje cztery aktywności czy przedsięwzięcia, które sprawiają, że mieszkańcy tego kraju przodują w rankingach poziomu dobrostanu.
Każdy słyszał, że lepiej jest dawać niż brać. Oto empiryczne dowody na to, że troska o współmałżonka lub partnera jest satysfakcjonująca same w sobie.
Uczucie wdzięczności i radości okazuje się być jednym z podstawowych „składników" dobrego życia. Według psychologów umiejętność jej wyrażania przekłada się na wzrost poczucia szczęścia.
Oglądanie znaczących filmów - tych, które uważamy za wzruszające i głębokie - może sprawić, że poczujemy się lepiej przygotowani do radzenia sobie z życiowymi problemami i będziemy chcieli być lepszymi ludźmi.
Szczęśliwi ludzie są bardziej produktywni w pracy. Ekonomiści przeprowadzili szereg eksperymentów, aby sprawdzić, czy szczęśliwi pracownicy ciężej pracują. Okazuje się, że psychiczny dobrostan sprawia, że ludzie są o około 12 proc. bardziej produktywni.
Drobne zdarzenia mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie. Sposób, w jaki mózg człowieka ocenia ulotne negatywne bodźce może wpływać na długoterminowy dobrostan psychiczny.
Według najnowszego Światowego Raportu Szczęśliwości (ang. World Happiness Report), najszczęśliwiej żyje się w Finlandii.
Bycie dobrym dla innych i pomaganie poprawia zdrowie i stan ducha. Siła tego związku zależy jednak od wielu czynników, w tym rodzaju poziomu życzliwości, definicji dobrostanu, wieku, płci i innych.
Najszczęśliwsze pary są te, które uprawiają seks raz w tygodniu, mówią psychologowie.
Kultura jest decydującym czynnikiem, jeśli chodzi o interpretowanie emocji twarzy. Tam, gdzie kontrola emocjonalna jest standardem, np. w Japonii, uwaga koncentruje się na oczach. Tymczasem w kulturach, w których emocje są otwarcie wyrażane, takich jak Stany Zjednoczone, aby odczytywać odczucia innych, ludzie skupiają się na ustach.
W związku z pandemią możliwość przemieszczania się została mocno ograniczona i właściwie niewiele jest otwartych miejsc. Mimo to warto nieco dłużej przebywać na zewnątrz. To skutecznie poprawia nastrój w tym trudnym czasie.
W czasach pandemii COVID-19 wielu ludzi marzy o jak najszybszym powrocie do normalności, która obejmuje też możliwość podróżowania. Okazuje się, że wycieczki to istotny element życia, teraz uczeni odkryli, że zwiększają one poczucie szczęścia.
Ludzie, którzy dążą do uzyskania poczucia szczęścia, często dostrzegają, że nie mają wystarczająco dużo czasu w ciągu dnia, co paradoksalnie sprawia, że czują się nieszczęśliwi, mówią psycholodzy z Rutgers University i University of Toronto Scarborough.
Sądzisz, że czas spędzony z dziećmi i współmałżonkiem jest kluczowy dla poczucia szczęścia? Być może naprawdę takie poczucie zyskasz w towarzystwie przyjaciół.