Skończenie pięćdziesięciu lat to prawdziwe wydarzenie. Dla wielu z nas przeżycie półwiecza jest prawdziwym kamieniem milowym - czasem podsumowań i ocen dotychczasowych osiągnięć. W każdym razie, nie ma się co martwić, bowiem okazuje się, że dojrzałość to najlepszy okres życia.
Mel Gibson lubi wcielać się w nieszczęśliwe postacie. Aktor przyznał, że za każdym razem, gdy gra w filmie doświadczonego przez los bohatera, uświadamia sobie, jak piękne jest jego własne życie.
Okazuje się, że powiedzenie „starość nie radość" nie ma racji bytu. Starzenie się ma pewne pozytywne konsekwencje - wyniki amerykańskich badań potwierdzają, że ludzie dojrzali są szczęśliwsi.
Senior.pl objął patronatem najnowszą książkę Roberta D. Hilla - "Pozytywne starzenie się. Młodzi duchem w jesieni życia". Koncepcja positive aging – czyli pozytywnego starzenia się – to szkoła duchowej młodości w jesieni życia. Pogoda ducha i pozytywna energia decydują o tym, czy na starość odczuwamy więcej szczęścia niż bólu i trosk. Do szkoły myślenia positive aging przekonuje się coraz więcej terapeutów i starszych osób na całym świecie. Jednak sztuka pozytywnego starzenia się wymaga obszernej wiedzy o procesach zachodzących w naszych ciałach i umysłach w jesieni życia.
Szczęście jest zaraźliwe, także wśród obcych sobie ludzi. Zadowoleni z życia ludzie zwykle mają wielu przyjaciół, którzy również deklarują swoje szczęście. Ci zaś, którzy pielęgnują związki towarzyskie, przebywają blisko swoich przyjaciół, małżonków, sąsiadów, krewnych, są najszczęśliwsi.
Clint Eastwood zdradził, że znalazł prawdziwe szczęście u boku drugiej żony, Diny Ruiz.
Z życia należy cieszyć się w każdym wieku – radzą specjaliści. Niestety często bywa tak, że wraz z upływem czasu stajemy się coraz mniej towarzyscy, zrezygnujemy z dotychczasowych zainteresowań i pasji.
Badania przeprowadzone na University of Cambridge i University of Southern California wykazały, że kobiety które skończyły 48 lat, są na ogół mniej szczęśliwe od swoich rówieśników. Badacze sugerują, że ma to związek z ich malejącymi wraz z wiekiem szansami na realizację życiowych celów.
Z badań amerykańskich naukowców wynika, iż starsi ludzie są szczęśliwsi od przedstawicieli młodszych pokoleń.
Szczęście to bardzo subiektywne, trudne do zdefiniowania pojecie. Naukowcy szukający przyczyny tego jak oceniamy stan naszego zadowolenie z życia doszli do wniosku, iż szczęście ma związek z zestawem naszych genów.
Każdy z nas ma zapewne własną definicję szczęścia, często szukając drogi do zrealizowania swoich marzeń sięgamy po różnorodne podręczniki. Rady, które w nich znajdziemy będą pomocne jedynie pod warunkiem, że podejdziemy do nich z dystansem.
Jak wynika z badań, Polacy są narodem radosnym a pieniądze nam szczęścia nie dają.
Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty życia, większość Europejczyków czuje się szczęśliwa. Przeciętnie 85% respondentów z 27 państw Unii Europejskiej deklaruje, że jest szczęśliwa – wynika z ostatniej fali badania Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej.
Naukowcy twierdzą, że aby egzystować dłużej i lepiej, trzeba wprowadzić niezbyt drastyczne, ale znaczące zmiany w swym życiu. Oto niektóre rady mające pozwolić na dożycie sędziwego wieku:
Jesteś optymistą? Masz dobre stosunki z rodziną i przyjaciółmi? Jeśli tak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz żyć dłużej. Według badań przeprowadzonych przez Mayo Clinic osoby, które pragną długowieczności, powinny zadbać o pozytywne nastawienie do świata.