Metryka nie kłamie? Niekoniecznie. Ci, którzy są zdrowi, czują się o 10 lat młodsi.
Jedynie 6 proc. 65-latków czuje się staro, jednocześnie niemal połowa z nich skarży się na ageizm.
Badania wykazały, że młodzi ludzie, których cechuje większa otwartość i stabilność emocjonalna, są szczęśliwsi w późniejszym życiu.
Osoby w wieku powyżej 50 lat czują się młodziej - średnio o 8 do 12 lat, wynika z badań stowarzyszenia Enéo.
Niemal każdy chce cieszyć się długim życiem. Trzeba jednak pamiętać przy tym, że zdrowie, wieloletnie życie i szczęście nie cechują każdego, kto jest długowieczny...
Ostatnio częściej mówi się o „emocjonalnym jedzeniu", które stanowi sposób na odreagowanie trudnych emocji. Jak się jednak okazuje, nie tylko negatywne uczucia kierują ludzi ku lodówce, poczucie szczęścia i radość także wiążą się z niezdrowymi zachowaniami żywieniowymi.
Każdy go pragnie i za nim bardziej lub mniej skutecznie podąża. Podobno da się je zdobyć, bo można spotkać ludzi, którzy przyznają - raczej ściszonym tonem, wszak bogowie są zazdrośni - że je posiedli. Mowa oczywiście o szczęściu. Dzięki badaniom można wskazać konkretne czynniki sprzyjające poczuciu zadowolenia, spokoju i odprężenia.
Kobiety, które nie skończyły jeszcze pięćdziesięciu lat, mają na co czekać. Tak, to nie pomyłka - według badań panie w takim wieku mają największe szanse na poczucie szczęścia.
Ci, którzy we wcześniejszych latach mieli okazję odczuwać radość i z optymizmem patrzeć w przyszłość, odznaczają się większymi szansami na szczęście w starszym wieku.
Wystarczy zastosowanie określonej strategii zawiadywania wspomnieniami i kreowania nowych skojarzeń, by móc złagodzić u siebie objawy depresji, przekonują uczeni.
Niemal dwie piąte Polaków zalicza siebie do ludzi, którym sprzyja szczęście, trzykrotnie mniej jest takich, którzy czują, że na ogół mają w życiu pecha - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Co drugi twierdzi, że bywa z tym różnie. Poczuciu szczęścia sprzyja wyższe wykształcenie, zamieszkiwanie w największych aglomeracjach i – przede wszystkim – dobra sytuacja ekonomiczna. Relatywnie najwięcej szczęśliwców jest wśród osób uzyskujących wysokie dochody, dobrze oceniających swoją sytuację materialną. Z kolei stosunkowo najwięcej osób określających się mianem pechowców jest wśród osób źle sytuowanych, a także wśród rencistów i bezrobotnych.
Czy zrobiłeś dziś jakiś dobry uczynek? Uczeni z University of California w Riverside przeanalizowali wykonane przez siebie w ciągu ostatnich dwudziestu lat badania dotyczące poczucia szczęścia. Jak odkryli, pozytywne działania mogą wzmocnić pożądane emocje, myśli i zachowania, a to z kolei poprawia samopoczucie. Okazuje się, że drobne akty życzliwości i wdzięczności mogą uczynić nas szczęśliwymi.
Substancje zanieczyszczające powietrze, np. tlenek węgla, mogą być bezwonne i bez smaku - ale opary z nich złożone sprawiają, że ludzie je wdychający czują się nieszczęśliwsi w porównaniu do osób mieszkających w okolicy o świeższym powietrzu.
Miłośnicy psów, kotów i innych udomowionych zwierzaków zgodnie twierdzą, że zwierzęta to niezwykli przyjaciele ludzi i źródło ciekawej wiedzy nie tylko o ich świecie, ale i o nas samych. Co więcej zachowanie zwierzaków może być wręcz inspirujące dla ludzkich działań.
Zarówno w krajach bogatych, jak i biednych, wśród głównych czynników sprzyjających poczuciu szczęścia przeciętnego człowieka wymienia się indywidualny stan posiadania oraz to, czy optymizm leży w jego naturze, wynika z nowych światowych analiz opublikowanych przez American Psychological Association.