Rząd ma nowe propozycje dla pracowników. Pierwsza brzmi obiecująco: po skończeniu pięćdziesiątego roku życia będzie się można udać na roczny urlop finansowany przez ZUS i pracodawcę. Drugi zamysł może być mniej optymistyczny, szczególnie dla tych, którzy marzą o wcześniejszej emeryturze, być może będzie trzeba pracować do siedemdziesiątego roku życia.
Zespół Doradców Strategicznych premiera opracował Raport Polska 2030. Ten obszerny dokument - jak wyjaśniają jego twórcy - „zarysowuje wizję możliwych ścieżek rozwoju Polski w kolejnych 20-tu latach." Wśród licznych tematów podejmuje zagadnienie starzenia się społeczeństwa i wyzwań, jakie stoją przed krajem wobec nowej struktury społeczeństwa. Seniorzy okazują się stanowić grupę, która będzie miała największy udział w życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym.
Komisja Europejska pozywa Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z powodu ograniczeń, jakim podlegają polskie otwarte fundusze emerytalne (OFE) przy dokonywaniu inwestycji w innych państwach członkowskich. Zdaniem KE są one niezgodne z przepisami dotyczącymi swobodnego przepływu kapitału.
10 lat temu wprowadzono reformę polskiego systemu emerytalnego. Na mocy tej ustawy finansowanie świadczeń wypłacanych przez ZUS i pochodzących od składek osób pracujących odbywa się w I filarze. Na II filar składają się Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE), tworzone przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) . Składka wynosi 20% składki nie wpłacanej do I filaru, zbierana jest na indywidualnych kontach emerytalnych i inwestowana na rynku finansowym. III filar to ubezpieczenie dodatkowe, np. w towarzystwach ubezpieczeniowych lub pracowniczych programach emerytalnych.
Każda korespondencja dotycząca spraw związanych z emeryturami z nowego systemu powinna zawierać dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej czyli m.in. numery PESEL i NIP. W przypadku braku identyfikatorów ZUS nie ma prawa udzielić informacji.
Reforma systemu emerytalnego w naszym kraju to gigantyczne przedsięwzięcie, wzbudzające czasem wśród Polaków równie wielkie emocje. Trudno się dziwić - chodzi przecież o zabezpieczenie ich starości. Teraz jest z tym kiepsko, ale czy reforma rzeczywiście jest w stanie to zmienić?
9 lat temu obowiązek zapisu do OFE skłonił wielu ludzi do podjęcia nie do końca świadomej decyzji, ponieważ nie mieli oni możliwości weryfikacji działalności poszczególnych funduszy emerytalnych, startujących dopiero ze swą działalnością w Polsce. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej i osoba, przed którą stoi dylemat pozostania w swoim funduszu lub wyboru OFE może już ocenić, który fundusz radzi sobie najlepiej. Im dłuższy okres funkcjonowania OFE, tym więcej osób decyduje się na zmianę funduszu.
Publiczny system emerytalny we Francji to rozwiązanie obowiązkowe, obejmujące system powszechny (pracownicy sektora prywatnego), system specjalny (pracownicy sektora publicznego), system „niepracowników” i „nierolników” (rzemieślnicy, przedsiębiorcy, wolne zawody) oraz system rolniczy(uprawiający ziemię oraz zatrudnieni w rolnictwie).
Resort pracy i polityki społecznej planuje w bieżącym roku zakończenie reformy systemu ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z planem prac rządu, wszystkie projekty ustaw, które kończą budowanie ram prawnych nowego systemu emerytalnego, mają być przedłożone do Parlamentu w pierwszym półroczu 2008 r.
Prawie połowa badanych (47 proc.) jest niezadowolona z funkcjonowania polskiego systemu ubezpieczeń emerytalnych, natomiast nieco więcej niż jedna czwarta (28 proc.) wyraża zadowolenie. Im starsi są ankietowani, tym częściej deklarują zadowolenie. Co czwarty Polak (25 proc.) nie ma jednak wyrobionej opinii na temat działania systemu emerytalnego. To wyniki najnowszego badania CBOS.
System emerytalny określa sposób organizowania i wypłacania świadczeń osobom niepracującym dzięki ubezpieczeniom przez nich zawartym w czasie aktywności zawodowej. Każdy kraj tworzy rozwiązania adekwatne do potrzeb obywateli i trendów ekonomicznych. W Niemczech notuje się niekorzystny dla gospodarki rozwój sytuacji demograficznej, wobec czego władze postanowiły zwiększyć wiek emerytalny z 65 do 67 lat.
Centrum Badań Opinii Społecznej przeprowadziło sondaż, z którego wynika, że 47 procent Polaków jest niezadowolonych z systemu emerytalnego. 28 proc. odpowiadają Polaków obecne możliwości oszczędzania na emeryturę, 25 proc. nie ma zdania.
Bundestag kilka dni temu uchwalił ustawę zgodnie z którą obywatele Niemiec będą musieli pracować do 67 roku życia. Dotychczasowy wiek emerytalny u naszych zachodnich sąsiadów wynosił 65 lat.
Większość Meksykan nie wypracowało żadnej emerytury a ci, którzy ją otrzymują, nie są w stanie zapewnić sobie za taką kwotę najpotrzebniejszych artykułów - alarmuje Globak Action of Aging.
Działająca w strukturach Banku Światowego Grupa Rozwoju Ludzkości i Opieki Społecznej z siedzibą w Waszyngtonie pracuje obecnie nad sposobem łagodzenia skutków biedy dotykającej osoby w podeszłym oraz dystrybucji dochodu w ramach dotychczasowych systemów emerytalnych.