Serwis ekonomiczny Bloomberg opracował ranking skuteczności systemów opieki zdrowotnej w różnych krajach. Polska zajęła w nim relatywnie wysokie, bo 21 miejsce wyprzedzając m. in. Finlandię, Czechy, Portugalię, czy Danię.
Starość nie radość, zwykły mawiać osoby, które osiągnęły sędziwy wiek. Im dłuższe życie bowiem, tym większe prawdopodobieństwo zmagania się z chorobami wieku starczego. A jednak bycie starszym człowiekiem dzisiaj jest łatwiejsze i szczęśliwsze niż kiedykolwiek wcześniej.
W krajach zachodnich wolontariat osób dojrzałych i starszych jest bardzo popularny, ale i w Polsce w ostatnich latach zwiększa się ilość inicjatyw tego rodzaju. Wolontariat staje się hobby seniorów - może być pasją, która ma wpływ na rozwój osobisty, umożliwia utrzymanie wysokiej aktywności towarzyskiej i daje satysfakcję z niesienia pomocy innym.
W Chinach co roku przybywa milion osiemdziesięciolatków.
W niedalekiej przyszłości ludzkość będzie musiała zmierzyć się z ogólnoświatową "epidemią" choroby Alzheimera i innych rodzajów demencji. Liczby, jakie dotychczas przedstawiali naukowcy, są niedoszacowane, uważają eksperci z Wielkiej Brytanii.
Sędziwymi mieszkańcami Irlandii opiekują się rzesze imigrantów, także z Polski, informuje Irish Centre for Social Gerontology.
„Wszyscy musimy liczyć się z tym, że przyjdzie taki czas, kiedy będziemy zupełnie zależni od innych. Jaką mamy gwarancję, że nikt nie wykorzysta wówczas naszej słabości i nie padniemy ofiarą zaniedbań lub nadużyć?", ostrzega Komisja Europejska wskazując, że nadużycia wobec osób w podeszłym są częstym zjawiskiem.
Jak podaje the Guardian, starsi Norwedzy chętnie korzystają z uroków Costa Blanca mając nadzieję, że śródziemnomorski klimat pozytywnie wpłynie na stan ich zdrowia. Mogą sobie pozwolić na tego rodzaju wycieczki, bo norweskie samorządy miejskie postanowiły zainwestować w geriatryczne centra rehabilitacyjne w rejonie Alicante.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca