Polskie urzędy konsularne na Wschodzie miały poważne trudności z obsługą rosnącej liczby wniosków o wydanie Karty Polaka. Niewystarczająca obsada kadrowa konsulatów, brak szkoleń i sprzętu do wykrywania sfałszowanych dokumentów powodowało, że sprawy załatwiane były z opóźnieniem i licznymi błędami. W skrajnych przypadkach zainteresowani otrzymaniem karty na rozmowę z konsulem czekali ponad rok.
17 września - w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r., która zapoczątkowała masowe wywózki obywateli polskich z Kresów do ZSRR - na mocy uchwały Sejmu obchodzimy oficjalnie Dzień Sybiraka. Sam Dzień Sybiraka od 1991 roku organizowany jest zaś przez Związek Sybiraków, polską organizację grupującą byłych zesłańców.
Co roku 17 września, w rocznicę napaści sowieckiej na Polskę, w imieniu tysięcy osób których dotknął koszmar zsyłki na Syberię, ich rodzin i bliskich oraz tych, którzy zostali na zwasze na wschodzie, Związek Sybiraków zaprasza na uroczystości Światowego Zjazdu Sybiraków.
We wrześniu rozpoczęły się zdjęcia do najnowszego filmu Janusza Zaorskiego "Syberiada Polska". Scenariusz został napisany na podstawie bestsellerowej powieści Zbigniewa Dominy o tym samym tytule.
17 września w Gdańsku i Szymbarku odbędą się obchody Światowego Dnia Sybiraka. W programie obchodów znajduje się m.in. spektakl teatralny „Serca moc”, poświęcony Hance Ordonównie która podczas II wojny światowej zajmowała się organizowaniem pomocy dla osieroconych dzieci polskich wygnańców w Uzbekistanie.
17 września odbędzie się VI Światowy Zjazd Sybiraków. W ubiegłych latach w Zjeździe uczestniczyło każdorazowo ok. 5 tys. Sybiraków.
Aktorzy grający w spektaklu „Bezgłośny krzyk”, opowiadającym o ludziach, którzy przeżyli zsyłkę na Syberię, zostali wyróżnieni honorowym tytułem Ambasador Sybiraków 2008. Wyróżnienie przyznała 17 września publiczność - 4,5 tys. przedstawicieli Rodzin Katyńskich biorących udział w V Światowym Dniu Sybiraków w Szymbarku na Kaszubach. - „Role ta pomogły tysiącom ludzi zrozumieć na czym polegał los Polaków Wywiezionych na Syberię. W imieniu tych, których los ten dotknął - dziękujemy” - czytamy w uzasadnieniu przyznania tytułu.