Jeśli szef tupie, krzyczy, krytykuje, a następnie przypisuje sobie zasługi za pracę podwładnych, ma to ogromny wpływ na samopoczucie i wydajność pracowników.
W większości przypadków ludzie formułują cele zgodne z cechami osobowości, a cele danej osoby są powiązane z późniejszymi zmianami jej osobowości w czasie.
Napiętnowanie osób z nadwagą staje się normą kulturową na całym świecie, nawet w miejscach, gdzie tradycyjnie ceniono większe ciała.
Okazuje się, jedna z cech osobowości - ugodowość - ma pożądany wpływ na setki wskaźników fizycznych, psychologicznych i zawodowych, które wpływają nie tylko na wydajność w pracy, ale także na ogólne samopoczucie i życiowy sukces.
Czy mam już „z górki?" Takie pytanie nierzadko pojawia się wśród pracowników powyżej 50-tego roku życia. Powszechnym uprzedzeniem jest to, że wydajność i tolerancja na stres osób starszych słabnie. Tymczasem osoby z grupy 50+ mogą skutecznie poprawić swoją sprawność umysłową, pewność siebie, odporność psychiczną i samopoczucie.
To raczej inteligencja ludzi, a nie ich osobowość, prowadzi do sukcesu.
„Uśmiechnij się. Przestań się martwić. Nie pracuj tak ciężko." Czy to dobre rady na długie życie? Jak się okazuje, nie. W badaniu osobowości jako wskaźnika długowieczności naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside odkryli coś wręcz przeciwnego.
Według psychologów stereotypy mogą zarówno zwiększać, jak i zmniejszać nasze szanse na sukces. Jak uważają, nie należy lekceważyć siły stereotypów, które oddziałują na nasze osiągnięcia. Sprawdź, jak to działa, szczególnie, jeśli masz wnuki w wieku szkolnym.
Kiedy ktoś płacze, chcemy go jak najszybciej pocieszyć i osuszyć łzy, ale płacz może być pomocny - ułatwia radzenie sobie z nieszczęściem czy porażką. Sprawia także, że dana osoba efektywniej będzie zachowywała się następnym razem, gdy będzie miała do czynienia z podobną sytuacją.
Mówi się, że kreatywność jest niezbędną składową osobowości mogącej odnieść sukces. Jedni uważają, że to przede wszystkim cecha wrodzona, inni - że można ją wypracować. W każdym razie: jeśli się z nią nie urodziliśmy, na pewno trzeba sobie „dopomóc" i postarać się ją w sobie wyrobić. Najlepiej, gdy zaczyna się od dziecka. Jeśli więc chcesz, by twój wnuk był kreatywny, dopomóż mu w tym - oto kilka złotych zasad.
Nie da się wyeliminować stresu z naszego życia, który jest obecny właściwie we wszystkich jego dziedzinach. Zresztą, byłoby to niepożądane, bo choć stres kojarzy się negatywnie, jego odpowiednia doza przydaje ważnych korzyści - pozwala szybko decydować, skutecznie działać, bezzwłocznie reagować, przezwyciężać strach. Jeżeli jednak napięcie staje się długotrwałe, skutkuje osłabieniem organizmu, niezdolnością do wypełniania obowiązków, a nawet różnymi chorobami. Nie pozwól więc, by „zjadał Cię stres".
Ty doskonale wiesz, jak ważna jest edukacja, ale Twój wnuk nie musi mieć tej świadomości i być może niechętnie sięga po książki, a odrabianie lekcji to prawdziwa próba cierpliwości dla wszystkich domowników... Jak to zmienić? Schopenhauer w „Erystyce" pisze, że gdy planuje się przekonanie kogoś do czegoś, trzeba umieć odwołać się do jego woli, tj. sprawić, że sam będzie chciał tego, czego my od niego oczekujemy. A zatem - warto zbudować u dziecka odpowiednią motywację do nauki. Choć wakacje w pełni, warto już nauczyć się kształtowania takiej postawy wnuków, która pomoże im z przyjemnością myśleć o szkole.
Polacy są przekonani, że do odniesienia sukcesu zawodowego konieczne są przede wszystkim wiedza i umiejętnośc, w tym zdobywane niekoniecznie w toku formalnej edukacji, oraz własna praca, a także wykształcenie – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. W ciągu ostatnich lat wzrosło przekonanie, że sukces zależy przede wszystkim od osobistych cech, a w mniejszym stopniu od czynników zewnętrznych, np. od znajomości.
Benjamin Franklin miał okazję zaznać i biedy, i bogactwa, poznał smak i porażki, i sukcesu, znalazł się na szczytach władzy, ale i doznał upokorzeń. Parał się rozmaitymi zajęciami zdobywając powodzenie jako biznesman, człowiek nauki, filantrop, wynalazca, filozof, polityk. W najwyższym stopniu był self-made man. Jedynie dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom świecił triumfy w tak wielu dyscyplinach. Oto kilka złotych myśli jego autorstwa, które warto wziąć sobie do serca.
Trudno Ci się dziś zabrać do działania? Przejrzyj listę dziesięciu cytatów motywujących do podjęcia wysiłku.