Depresja późnego wieku, zazwyczaj definiowana jako depresja rozwijająca się powyżej 60. roku życia, może dotyczyć nawet jednej trzeciej ludzi w tym wieku. Jednak, podobnie jak w przypadku innych schorzeń neurologicznych, na ryzyko tej choroby mogą wpływać wybory związane ze stylem życia.
Regularne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego może pomóc obniżyć ryzyko raka jelita grubego u osób z nasilonymi czynnikami ryzyka związanymi ze stylem życia, mówią medycy z Mass General Brigham.
Każda choroba jest kształtowana przez komponent genetyczny, a także czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie powietrza i status społeczno-ekonomiczny. Jednak siła, w jaką genetyka lub środowisko odgrywają rolę w ryzyku choroby - i jak wiele zagrożenia można przypisać każdemu z nich - nie jest dobrze poznana.
Osoby niedosłyszące poświęcają więcej energii na słuchanie. A to odbywa się kosztem innych funkcji poznawczych.
Zdrowy tryb życia obejmujący umiarkowane spożycie alkoholu, zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną, odpowiedni sen i częste kontakty społeczne, przy jednoczesnym niepaleniu papierosów i unikaniu siedzącego trybu życia, zmniejsza ryzyko depresji.
Osoby, które są genetycznie bardziej narażone na udar mózgu, mogą obniżyć jego ryzyko nawet o 43 proc. prowadząc styl życia zdrowy dla układu sercowo-naczyniowego.
Wyższy poziom optymizmu wiąże się z dłuższym życiem - dotrwaniem do co najmniej 90-tych urodzin, odkryto na Harvard T.H. Chan School of Public Health.
Kanadyjscy lekarze trafili dwa lata temu na pierwsze strony gazet, ponieważ „przepisywali" spędzanie czasu na świeżym powietrzu, na łonie natury. Takie zalecenia uzasadniano tym, że jak pokazały badania, ludzie, którzy spędzali co najmniej dwie godziny na łonie natury tygodniowo, poprawili swoje zdrowie i samopoczucie. Teraz na Drexel University zbadano, w jaki sposób poczucie związku ze światem przyrody wpływa na różnorodność diety oraz ilość owoców i warzyw w jadłospisie.
Zdrowszy styl życia wiąże się z niższym ryzykiem zaburzenia funkcji poznawczych. Co ciekawe, związek ten nie zależy od tego, czy dana osoba posiada określoną formę genu APOE, który sprzyja rozwojowi demencji.
Przyrost masy ciała wywołuje uczucie przygnębienia i niskiej samooceny wśród mężczyzn w średnim wieku, ale jest także postrzegane jako nieunikniona konsekwencja obowiązków rodzinnych i zawodowych.
Znacząca zmiana stylu życia, w tym podjęcie dużej ilości ćwiczeń, pomaga osobom ze stanem przedcukrzycowym poprawić poziom glukozy we krwi, a tym samym opóźnić lub nawet zapobiec cukrzycy typu 2.
Sztuczna inteligencja może przewidzieć z 92-procentową dokładnością, u których osób rozwinie się demencja w ciągu najbliższych dwóch lat.
Zdrowy styl życia, w tym: unikanie alkoholu, niepalenie papierosów, odpowiedni wskaźnik masy ciała i regularne ćwiczenia, oznaczał niższą zachorowalność na raka, nawet u osób z wysokim ryzykiem genetycznym.
Przebadano osoby w wieku powyżej 80 lat i ustalono, że zdrowszy styl życia wiąże się z niższym ryzykiem zaburzeń funkcji poznawczych, a co więcej, jest to niezależne od tego, czy dana osoba ma określoną formę genu APOE, która sprzyja problemom kognitywnym.
„Recepta" w postaci ograniczenia czasu spędzanego w pozycji siedzącej i zwiększenia wysiłku fizycznego jest optymalnym wyborem leczenia łagodnego lub umiarkowanie podwyższonego ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu we krwi.