Dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D może znacznie zmniejszyć ryzyko upadków u osób dojrzałych.
W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ok. 40.000 osób, ale tylko ok. 5% ma szansę, by skorzystać z leczenia refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dostęp do nowoczesnych terapii jest jeszcze bardziej ograniczony. Pacjenci decydujący się na takie leczenie są zmuszeni sami ponosić koszty terapii.
27 maja po raz pierwszy w historii obchodzony będzie Światowy Dzień SM. Z tej okazji w blisko 50 krajach, na 6 kontynentach, odbędą się dziesiątki wydarzeń plenerowych, seminariów, konferencji, gal i koncertów charytatywnych. Wszystkie mają jeden wspólny cel - budować powszechną świadomość choroby.
Fundacja Pozytywny Impuls oraz Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego rozpoczynają kampanię informacyjną skierowaną do chorych na stwardnienie rozsiane i ich bliskich.
Jak zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia, w poniedziałek zostanie opublikowana nowa lista leków refundowanych. W 2009 roku ma zostać aktualizowana dwukrotnie.
Weszło w życie od dawna oczekiwane zarządzenie prezesa NFZ, zgodnie z którym Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadza nowe zasady realizowania programów lekowych w stwardnieniu rozsianym. Dzięki nim chorzy na SM zyskali szansę na wydłużenie kuracji o dodatkowe dwanaście miesięcy.
Echinacea jest jednym z najpopularniejszych ziół w Europie i Stanach Zjednoczonych. Z różnych części jeżówki sporządza się odmienne produkty: nalewka i herbata przygotowywane są z korzeni, sok z liści, łodygi i kwiatów. Specyfiki te uznawane są za skuteczne środki na wzmocnienie odporności i leczenie trudno gojących się ran.
To prawdziwy przełom, uważają naukowcy – lek, który miał być stosowany w terapii nowotworów, daje nadzieję na skuteczne leczenie pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane.
Wśród objawów stwardnienia rozsianego (Multiple sclerosis) wymienia się najczęściej zaburzenia czucia obwodowego, mrowienie, drętwienie kończyn, osłabienie niektórych grup mięśni, zaatakowane zostają nerwy w mózgu i rdzeniu kręgowym. Chory doznaje ataków, które niespodziewanie pojawiają się i ustępują pogarszając stan pacjenta, w konsekwencji pacjent ma poważne problemy z poruszaniem się, bądź doznaje całkowitego kalectwa.
Z początkiem września – ogłoszonego w tym roku miesiącem stwardnienia rozsianego (SM) – rozpoczyna się organizowana przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego ogólnopolska kampania informacyjna „SyMfonia Serc”. Jej celem jest zwrócenie uwagi szerokiej opinii publicznej na problemy osób cierpiących na stwardnienie rozsiane oraz przeciwdziałanie dyskryminacji, jaka je dotyka.
Liczba osób chorujących na stwardnienie w Polsce jest większa niż w wielu innych państwach europejskich, ale możliwość poddania się odpowiedniej terapii jest u nas bardzo utrudniony. Odsetek pacjentów, którzy korzystają z adekwatnej terapii wynosi w Polsce jedynie 2%, podczas gdy dla innych krajów Unii Europejskiej to przeciętnie 25 – 40% Wzięto tu pod uwagę uważane za najlepsze w przypadku wspomnianej choroby tzw. leczenie immunomodulacyjne.
Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba dotykająca zwykle osoby między 20-tym a 40 –tym rokiem życia. Jak wynika ze statystyk, w Polsce chorzy na SM żyją niemal o 20 lat krócej od osób nie dotkniętych chorobą. Nasz kraj jest pod tym względem niechlubnym wyjątkiem w całej Unii Europejskiej.
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR) protestuje przeciwko decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia o wstrzymaniu od 1 stycznia 2008 roku programu terapii octanem glatirameru - lekiem immunomodelującym, powszechnie stosowanym w Europie i USA w terapii SM. Zdaniem NFZ lek ten jest zbyt drogi - miesięczny zestaw dla jednego pacjenta kosztuje ponad 3,5 tys. złotych.
Zespół chronicznego zmęczenia jest coraz częstszą przypadłością. Efektywne leczenie schorzenia zależne jest od diagnozy dotyczącej jego przyczyn. Pierwszym krokiem po spostrzeżeniu objawów zespołu przewlekłego zmęczenia powinna być wizyta u lekarza rodzinnego. Nie należy z tym zwlekać, taki status quo bowiem samoistnie nie przejdzie, a stanowi poważny problem w codziennym funkcjonowaniu. Dalsze postępowanie podporządkowane będzie efektom rozpoznania powodów pojawienia się schorzenia. Czasem jednak, aby poprawić samopoczucie, wystarczy odpowiednia ilość snu, relaksu i... ciemna czekolada.
Ozon znalazł zastosowanie na oddziałach szpitalnych i w klinikach. Stosowany jest w leczeniu licznych chorób: miażdżycy i zarostowego zapalenia kończyn dolnych, owrzodzenia kończyn dolnych w przebiegu cukrzycy, trudno gojących się ran, czyraczności, opryszczki, trądziku, półpaśca, wynikających z zaburzeń krążenia zmian troficznych nóg, zapalenia kości, stawów, szpiku, stwardnienia rozsianego oraz innych chorób układu nerwowego.