Z badań wynika, że zwiększenie poziomu witaminy D w organizmie może spowolnić proces starzenia i chronić przed niektórymi chorobami.
Przewlekłe zmęczenie może stanowić objaw fibromialgii lub tocznia. Bóle brzucha i utrata masy ciała to jedne z symptomów mukowiscydozy lub choroby trzewnej (celiakii). Wielu ludzi cierpi na choroby trudne do zdiagnozowania. Poniżej siedem z tych, które nierzadko sprawiają lekarzom problemy w dokładnym rozpoznaniem, bowiem ich objawy są niespecyficzne.
Ponad 1500 studentów kierunków medycznych w 6 miastach dzięki symulacji MamSM.pl mogło poczuć, z jakimi problemami zmagają się chorzy na stwardnienie rozsiane. Zakończyła się właśnie trzecia odsłona ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Mam SM".
W kwietniu rozpoczął się kolejny etap ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Mam SM" poświęconej stwardnieniu rozsianemu, która skierowana jest bezpośrednio do studentów kierunków medycznych. W ramach kampanii przyszli lekarze i pielęgniarki mogą „poczuć", jak wygląda codzienne życie osób chorych na SM.
Firma Genzyme opublikowała wyniki 5-letnich badań klinicznych fazy II prowadzonych nad produktem leczniczym przeznaczonym dla pacjentów cierpiących na ustępująco-nawracającą postać stwardnienia rozsianego.
Firma Genzyme, korporacja zajmująca się biotechnologią medyczną poinformowała, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków nadała produktowi leczniczemu Alemtuzumab dla osób cierpiących na stwardnienie rozsiane status „Fast Track".
Znalezienie przyczyny jest pierwszym krokiem do skutecznego leczenia. Gdy zmęczenie jest stale obecne lub zaczyna utrudniać normalne życie, powód powinien być dobrze rozpoznany.
Zakończyła się ogólnopolska kampania społeczna "Mam SM". Akcje edukacyjne uświadamiające problematykę stwardnienia rozsianego odbyły się w Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Krakowie i Lublinie. W akcjach uczestniczyło ponad tysiąc studentów, co pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska komputerowe z symulacją Mam SM. Świadczą o tym również rozdane w setkach egzemplarzy materiały edukacyjne o stwardnieniu rozsianym.
W najbliższych dniach na uniwersytetach medycznych rozpoczyna się ogólnopolska kampania edukacyjna mająca na celu pokazanie studentom rzeczywistości chorych na stwardnienie rozsiane. To pierwsza taka inicjatywa adresowana bezpośrednio do studentów medycyny, poprzez którą przyszli lekarze będą mogli doświadczyć, z jakimi problemami zmagają się chorzy na stwardnienie rozsiane.
Pofatygowanie się do przychodni może być opłacalne - dzięki szczepieniu można oszczędzić sobie kłopotów, z jakimi zwykle wiąże się grypa.
Dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D może znacznie zmniejszyć ryzyko upadków u osób dojrzałych.
W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ok. 40.000 osób, ale tylko ok. 5% ma szansę, by skorzystać z leczenia refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dostęp do nowoczesnych terapii jest jeszcze bardziej ograniczony. Pacjenci decydujący się na takie leczenie są zmuszeni sami ponosić koszty terapii.
27 maja po raz pierwszy w historii obchodzony będzie Światowy Dzień SM. Z tej okazji w blisko 50 krajach, na 6 kontynentach, odbędą się dziesiątki wydarzeń plenerowych, seminariów, konferencji, gal i koncertów charytatywnych. Wszystkie mają jeden wspólny cel - budować powszechną świadomość choroby.
Fundacja Pozytywny Impuls oraz Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego rozpoczynają kampanię informacyjną skierowaną do chorych na stwardnienie rozsiane i ich bliskich.
Jak zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia, w poniedziałek zostanie opublikowana nowa lista leków refundowanych. W 2009 roku ma zostać aktualizowana dwukrotnie.