Liczba Japończyków mających lat 100, bądź więcej osiągnie rekordową wielkość pod koniec bieżącego miesiąca, informuje rządowy raport.
Seniorzy, którzy przekroczą setny rok życia prawdopodobnie będą mogli liczyć na prawie 2 tys. złotych tzw. honorowego świadczenia.
Na całym świecie osób, które przekroczyły setny rok życia jest niewiele. W samym jednak Wietnamie w jednej tylko dolinie Muong Lum, mieszka ich co najmniej 6.
Według Narodowego Spisu Danych PESEL w Polsce jest ponad 2,5 tysiąca osób, które obchodziły setne urodziny. Nieco inne dane przyniósł Powszechny Spis Ludności z 2002 roku, według którego wiekowych seniorów jest 1500. Skąd te różnice? Okazuje się, że prawie połowa polskich stulatków ma w dokumentach zawyżony wiek - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Jak można zaobserwować, starzenie się populacji jest dość rozpowszechnionym zjawiskiem zarówno w Polsce jak i na całym świecie do tego stopnia, że przewiduje się, iż do 2060 roku liczba stulatków na świecie wzrośnie do 2,5 miliona. Najnowsze badania miały na celu ocenę sprawności ruchowej polskich seniorów w wieku około 100 lat.
Stu jedenastoletnia kobieta pobiła rekord długowieczności - jest najstarszą mieszkanką Szanghaju. W mieście tym żyje jeszcze 559 innych osób mających powyżej 100 lat.
Pewien czarnoskóry Amerykanin skończył 100 lat i tego samego dnia przeszedł na emeryturę. Był czynny zawodowo przez 72 lata i nigdy nie chorował – nie wziął ani jednego dnia zwolnienia. Co ciekawe – przez cały czas pracował na jednym stanowisku i nie został nigdy zwolniony.