Nowy rok szkolny będzie trzecim rokiem działalności Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Placówka w dalszym ciągu będzie oferowała wykłady, seminaria, spotkania z ciekawymi ludźmi, naukę języków obcych i kursy komputerowe. Starsi studenci, oprócz języka angielskiego, będą mogli uczyć się francuskiego i niemieckiego.
O tym, że wiedzę warto poszerzać w każdym wieku, wiedzą polscy seniorzy chętnie korzystający z oferty edukacyjnej przygotowanej przez Uniwersytety Trzeciego Wieku. Kolejną placówką mającą umożliwić kształcenie bez względu na wiek jest utworzony przez Wyższą Szkołę Bankowości w Poznaniu Uniwersytet Każdego Wieku (UKW).
W ubiegły piątek, 13 października w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu nowy rok akademicki zainaugurował Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku UMK. Toruńska instytucja działająca od kwietnia 1989 roku jest jednym z kilkudziesięciu tego typu uniwersytetów w Polsce.
Wraz z początkiem października do uczelnianych sal po wakacyjnej przerwie powrócili studenci. Rok akademicki rozpoczął się również dla nieco starszych, ale nie mniej otwartych na wiedzę-studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
W chwili obecnej 13% polskiego społeczeństwa stanowią osoby w wieku poprodukcyjnym, za kilka lat liczba ta wzrośnie do 17 %, jedną z instytucji pozwalających starszym ludziom na zachowanie aktywności są Uniwersytety Trzeciego Wieku. Właśnie kończą nabr na kolejny semestr.
8 września br. grupa 40 słuchaczy Sądeckiego UTW uczestniczyła w panelach dyskusyjnych XVI Forum Ekonomicznego . Przewodniczący Rady Programowej Fundacji Instytut Studiów Wschodnich p. Zygmunt Berdychowski, organizator Forum Ekonomicznego zaprosił już kolejny raz słuchaczy Sądeckiego UTW do Krynicy Zdroju.
W Stanach Zjednoczonych ruszył program "Vital Visionaries" W jego ramach utworzono grupy złożone z pierwszorocznych studentów medycyny i osób starszych. Takie dwuosobowe zespoły mają spotykać się z seniorami ze świata sztuki i tworzyć własne artystyczne projekty.
Prawie 350 słuchaczy - emerytów, rencistów i starszych osób bezrobotnych – odebrało w tym roku honorowe dyplomy ukończenia Sądeckiego UTW. Słuchacze ukończyli kursy komputerowe, języka angielskiego, języka esperanto oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. To pierwszy czterosemestralny kurs Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Coraz więcej Uniwersytetów Trzeciego Wieku boryka się z problemami zbyt dużej ilości kandydatów. Na UTW w Olsztynie studiuje obecnie niemal 700 słuchaczy, a chętnych nadal przybywa - informuje Gazeta Olsztyńska.