Od nowego roku akademickiego studenci z zagranicy będą mogli studiować w Polsce na korzystniejszych zasadach. To dzięki rozporządzeniu w sprawie podejmowania i odbywania przez cudzoziemców studiów i szkoleń oraz ich uczestniczenia w badaniach naukowych i pracach rozwojowych.
Obecnie w Polsce studiuje 46 101 studentów zagranicznych ze 158 krajów, czyli o ponad 10 tysięcy więcej niż w roku poprzednim. Tak dużego wzrostu ich liczby polskie uczelnie jeszcze nie doświadczyły. Stanowią oni w tej chwili 3,1 procent ogółu studentów w naszym kraju.
Nowy rok szkolny oznacza powrót do nauki nie tylko dla ludzi młodych, coraz popularniejsze Uniwersytety Trzeciego Wieku przeżywają oblężenie. Seniorom nie wystarcza standardowo rozumiany odpoczynek na emeryturze, nie chcą zajmować się jedynie obowiązkami domowymi czy rodzinnymi, poszukują aktywności nowego rodzaju. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są właśnie wspomniane Uniwersytety.
O tym, że wiedzę warto poszerzać w każdym wieku, wiedzą polscy seniorzy chętnie korzystający z oferty edukacyjnej przygotowanej przez Uniwersytety Trzeciego Wieku. Kolejną placówką mającą umożliwić kształcenie bez względu na wiek jest utworzony przez Wyższą Szkołę Bankowości w Poznaniu Uniwersytet Każdego Wieku (UKW).
W ubiegły piątek, 13 października w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu nowy rok akademicki zainaugurował Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku UMK. Toruńska instytucja działająca od kwietnia 1989 roku jest jednym z kilkudziesięciu tego typu uniwersytetów w Polsce.
Wraz z początkiem października do uczelnianych sal po wakacyjnej przerwie powrócili studenci. Rok akademicki rozpoczął się również dla nieco starszych, ale nie mniej otwartych na wiedzę-studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
W chwili obecnej 13% polskiego społeczeństwa stanowią osoby w wieku poprodukcyjnym, za kilka lat liczba ta wzrośnie do 17 %, jedną z instytucji pozwalających starszym ludziom na zachowanie aktywności są Uniwersytety Trzeciego Wieku. Właśnie kończą nabr na kolejny semestr.
8 września br. grupa 40 słuchaczy Sądeckiego UTW uczestniczyła w panelach dyskusyjnych XVI Forum Ekonomicznego . Przewodniczący Rady Programowej Fundacji Instytut Studiów Wschodnich p. Zygmunt Berdychowski, organizator Forum Ekonomicznego zaprosił już kolejny raz słuchaczy Sądeckiego UTW do Krynicy Zdroju.
Prawie 350 słuchaczy - emerytów, rencistów i starszych osób bezrobotnych – odebrało w tym roku honorowe dyplomy ukończenia Sądeckiego UTW. Słuchacze ukończyli kursy komputerowe, języka angielskiego, języka esperanto oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. To pierwszy czterosemestralny kurs Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Coraz więcej Uniwersytetów Trzeciego Wieku boryka się z problemami zbyt dużej ilości kandydatów. Na UTW w Olsztynie studiuje obecnie niemal 700 słuchaczy, a chętnych nadal przybywa - informuje Gazeta Olsztyńska.
Jest ich niewielu, a z każdym rokiem będzie ich coraz mniej – chodzi o starsze osoby, które są kopalnią wiedzy o przeszłości. Podobno to co nie zapisane, to zapomniane. Amerykanie wzięli sobie te słowa do serca i zorganizowali spotkania starszych osób ze studentami i licealistami, które mają zaowocować różnorodnymi publikacjami - zarówno książkami historycznymi jak i powieściami.
Uniwersytet Jagielloński zajął się sprawą studentów Wydziału Ochrony Zdrowia Collegium Medicum, którzy we trakcie praktyk w domu pomocy społecznej robili sobie zdjęcia z nagą staruszką. Praktykantów potępił również w specjalnym oświadczeniu studencki samorząd.