Podczas gdy pewna ilość stresu może zwiększyć naszą produktywność i kreatywność, zbyt duża jego ilość może być psychicznie i fizycznie szkodliwa. Stres wywołuje negatywne zachowania, takie jak objadanie się niezdrowymi przekąskami, palenie papierosów i nadmierne picie alkoholu, ale może również doprowadzić do przeróżnych chorób - od przeziębienia po depresję, nadciśnienie i kłopoty z pamięcią.
Nadchodzi jesień - dla jednych to piękna, magiczna pora roku, dla innych czas przesilenia i sezonowych depresji. Co zrobić, by w jesiennej szarudze zachować witalność i radość życia? Jak czerpać energię z deszczu i niskich temperatur? Przede wszystkim należy zadbać o swój biorytm. Zafundować sobie odrobinę relaksu i dać odpocząć skołatanym nerwom.
Uczeni odkryli kolejny związek między problemami natury psychicznej a demencją. Okazuje się, że weterani, którzy cierpią na zespół stresu pourazowego, częściej doświadczają objawów otępienia w starszym wieku.
Odczuwasz stres, gdy masz zrobić coś ważnego, jesteś pod presją, nie wiesz, czy podołasz zadaniu. To zupełnie normalna reakcja. Pewna doza stresu czyni nas bardziej uważnymi, zmotywowanymi i zachęca do wytężonej pracy. Problem powstaje, gdy dawka stresu jest zbyt duża, skutki takiego stanu są odwrotne do opisanych. Warto więc poznać mechanizm działania organizmu w stresujących sytuacjach i nauczyć się nim zarządzać...
Wydaje się, że gdy dzieci opuszczą dom rodzinny, można spokojnie odetchnąć i powiedzieć, że rola rodziców się kończy i czas na wielkie zmiany w sposobie na życie. Tak się jednak nie da. Nie tylko dlatego, że dorosłe dzieci jeszcze nieraz przychodzą po pomoc, porady, a bywa nawet, że ponownie chcą się wprowadzić do swego dawnego pokoju, ale z powodu faktu, że życie dojrzałych pociech wpływa na zdrowie i samopoczucie rodziców.
Szacuje się, że 1 na 25 dorosłych przeżywa przynajmniej tyle samo dni z bólami głowy, co bez nich. Wielu „weteranów" chronicznych bólów głowy dość dobrze wie, co stanowi wyzwalacz dolegliwości i wprowadza odpowiednie środki ostrożności. Jedni nie jedzą określonych produktów żywnościowych, inni starają się zmniejszyć napięcie i stres, jeszcze inni starają się unikać pewnych drażniących zapachów. Uczeni sprawdzili, jak proste modyfikacje mają wpływ na lepsze samopoczucie.
To pytanie nurtowało zmarłego niedawno gerontologa, dr. Roberta Butlera. Poszukiwaniu na nie odpowiedzi poświęcił swoje całe zawodowe życie. Wyniki jego badań publikowano w najbardziej prestiżowych magazynach z zakresu medycyny. Dzięki słynnemu lekarzowi wiemy więcej o procesie starzenia się
Cierpisz z powodu stresu psychicznego? Ostatnie badanie pokazuje, że stres odczuwany w średnim wieku może prowadzić w późniejszym okresie życia do rozwoju demencji, nierzadko do choroby Alzheimera.
Apteczne półki uginają się od zamkniętych w pudełkach i słoiczkach doustnych preparatów, które mają na celu wsparcie naszych starań o przedłużenie młodości, zdrowia, dobrego samopoczucia i sprawności. Łatwo pogubić się w tym, co tak naprawdę jest nam potrzebne na danym etapie życia. Nie warto jednak lekceważyć roli suplementacji, bo stosowana przemyślanie może naprawdę wiele zdziałać.
Emma Thompson zamierza zrobić sobie roczny urlop. Brytyjska aktorka często czuje się przytłoczona emocjonalnym obciążeniem wynikającym z jej zawodu.
Martwisz się, że popełniłeś/aś błąd? Jeśli jesteś osobą wierzącą, po prostu pomyśl o Bogu, to cię uspokoi - mówią uczeni.
Amerykańscy naukowcy opracowali szczepionkę na stres - ma pozwolić na szybkie uspokojenie się bez zwalniania tempa w sytuacji, gdy potrzebne jest zdecydowane działanie.
Wszyscy wcześniej czy później (ach, ci szczęśliwcy o zębach „z kamienia") musimy udać się na wizytę i leczenie do dentysty. Dla wielu wiąże się to z niewyobrażalnym stresem. Wielu z nas tłumaczy odwlekanie wizyty wysokimi cenami zabiegów. To prawda, że specjalistyczna opieka nie jest tania, ale niestety ta wymówka najczęściej ma maskować strach przed leczeniem.
Obchodzimy dziś ciekawe święto - Światowy Dzień Pocałunku. Choć geneza tego szczególnego dnia jest dość niejasna, nikt nie ma wątpliwości, że to urocze przedsięwzięcie. Na tyle całowanie urzekło, że obok 6-go lipca, Dzień Pocałunku bywa obchodzony jeszcze w połowie czerwca, a 28-go grudnia jest Międzynarodowy Dzień Całowania.
Nareszcie. Klucz do długiego życia został odnaleziony. Niestety, nie można go znaleźć na półkach w supermarkecie, nie można też poddać się operacji, aby go „dostarczyć" naszemu organizmowi. Wyjątkowa długowieczność zależy po prostu od genów, pisze Siski Green z sagazone.