Sezon urlopowy niemal dobiega końca. Jeśli jesteś po urlopie i czujesz niedosyt regeneracyjny być może nie pozwoliłeś ciału i umysłowi naprawdę odpocząć. Dla tych, którzy dopiero planują pakowanie walizek kilka rad. Jak odpoczywać, by nabrać energii i zapału? Wbrew pozorom owocny odpoczynek to nie taka prosta sprawa...
Polacy są zestresowani. Aż 85% Polaków odczuwa stres i niepokój na co dzień, zaledwie 15% badanych deklaruje, że w ogóle nie odczuwają stresu i niepokoju – firma Bayer przedstawia najnowsze badanie opinii dotyczące problemu obecności stresu w życiu Polaków.
Wszyscy borykający się z trudnościami, potrzebujący wsparcia czy po prostu chcących porozmawiać o swoich kłopotach mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy przez telefon lub za pomocą e-maila.
Starsze osoby, które regularnie ćwiczą, zmniejszają ryzyko osłabienia zdolności umysłowych, wynika z nowych badań. Badacze dowiedli, że osoby, które były najbardziej aktywne fizycznie, miały aż o 90% niższe ryzyko zachorowania na znaczne zaburzenia funkcji poznawczych, w porównaniu z tymi, którzy ćwiczyli najrzadziej.
Rozpoczynają się wakacje i sezon urlopowy - to czas swobody, beztroski, wypoczynku i relaksu. Niemniej jednak jest to również czas wielu zagrożeń. Uciążliwe upały, wysiłek fizyczny, nagły stres czy szok temperaturowy po zetknięciu z zimną wodą mogą wywołać zatrzymanie akcji serca.
Naukowcy z USA odkryli, że powszechnie stosowany środek znieczulający może złagodzić objawy depresji już w ciągu kilku godzin. Praca badaczy pokazuje, jak środek znieczulający łagodzi depresję, wydaje się bowiem działać na neurony w niezwykły sposób.
Podobnie jak jagody dziesięć lat temu, teraz granat został ogłoszony „super-jedzeniem". Niedawno przeprowadzona seria badań wykazała różne korzyści zdrowotne uzyskiwane dzięki jedzeniu granatów. Nowe testy przeprowadzone przez dr Emada Al-Dujaili z Queen Margaret University w Wielkiej Brytanii potwierdziły, że wspomniany owoc pomaga również zmniejszyć fizjologiczne objawy stresu.
„Spacery" po schodach to dobre ćwiczenie z kilku powodów. Pozwalają spalić więcej kalorii niż chodzenie na płaskich powierzchniach, wzmacniają nogi, poprawiają kondycję, mają pozytywny wpływ na nastrój i pozwalają zaoszczędzić czas, ponieważ stanowią „trening" podczas wykonywania codziennych czynności.
Stres sprzyja powstawaniu neuropatologicznych zmian, które są odnotowywane m. in. w chorobie Alzheimera. Naukowcy z Instytutu Psychologii Maxa Plancka w Monachium odkryli, że zwiększone wydzielanie hormonów stresu u szczurów prowadziło do nadmiernej fosforylacji białek tau w mózgu i ostatecznie powodowało osłabienie pamięci.
Nie da się uniknąć stresujących sytuacji, ale można nauczyć się radzić sobie z nimi. Jak pozbyć się zdenerwowania i obniżyć ciśnienie bez sięgania po farmaceutyki? Można pośpiewać...
Naukowcy powiązali nieznaną wcześniej ścieżkę w mózgu z naszą reakcją na stres, pogłębiając w ten sposób wiedzę na temat roli, jaką "chemia mózgu" odgrywa w reagowaniu na stresujące i traumatyczne zdarzenia. Odkrycia mogą pomóc w rozwoju leczenia i profilaktyki zaburzeń psychicznych związanych ze stresem.
Słońce, liście i kwiaty na drzewach oraz śpiew ptaków - tak coraz częściej wita nas kolejny wiosenny dzień. W takiej sytuacji można odnieść wrażenie, że natura oczekuje od nas uśmiechu i wulkanu energii. Tymczasem wiele osób ma problemy z koncentracją, sennością i zniechęceniem, cierpiąc na tzw. syndrom zmęczenia wiosennego.
Jak możemy stać się mądrzejsi? To nie takie trudne, przekonuje doktor Willie T. Ong na stronie www.philstar.com. Istnieje szereg sposobów zwiększenia zdolności naszego mózgu, których efektywność wykazano naukowo.
Średnia wieku zawałowca obniża się z roku na rok! Niedawno wynosiła 50 lat. W dzisiejszych czasach zawał serca zdarza się już u osób, które nie przekroczyły 30-stki! W dużym stopniu przyczynia się do tego stres oraz niezdrowy tryb życia - mówi Krzysztof Traczyński kardiochirurg z Centrum Medycznego Scanmed Multimedis Krowodrza w Krakowie.
Jeśli chcesz aby Twoje serce było zdrowe - jedz pistacje! Garść tych orzechów spożywana codziennie wpływa korzystnie na stan zdrowia serca, przyczyniając się do poprawy pracy naczyń krwionośnych, regulacji poziomu cukru we krwi i utrzymania prawidłowej wagi ciała.