Każdy, kto kiedykolwiek doświadczał przewlekłego stresu wie, że trudno wówczas kontrolować emocje i zaburzona zostaje zdolność do jasnego myślenia. Nowe badania odkrywają neuronowy mechanizm, który bezpośrednio wiąże powtarzający się stres z zaburzeniami pamięci.
Pod koniec zimy mamy nadzieję, że wszystkie dolegliwości miną lub choćby zelżeją. Wiosna kojarzy się z odrodzeniem i lepszym samopoczuciem. Niestety, czasem bywa wręcz przeciwnie. Co można zrobić, gdy zamiast porcji energii, wraz z wiosennym słońcem przychodzi do nas zmęczenie i apatia?
Włosy tracimy codziennie. To zupełnie naturalne zjawisko. Jeśli jest jednak nasilone, bywa niepokojące, wszak fryzura to jeden z głównych elementów wizerunku. Poniżej najpowszechniejsze przyczyny wypadania włosów i rady jak z nimi walczyć.
Przekonanie, że osoby starsze są bardziej narażone na słabej jakości sen wdaje się fałszywe - w rzeczywistości może być wręcz odwrotnie, uważają amerykańscy badacze.
Doświadczanie stresu powoduje zmianę oceny ryzyka i postrzeganie nagród związanych z jego podjęciem, informują autorzy badań opublikowanych w Current Directions in Psychological Science. Stres sprawia, że ludzie skupiają się na dobrych stronach możliwego wyniku działania.
Rozwód w młodszym wieku powoduje więcej szkód dla zdrowia niż rozstanie w późniejszym okresie życia. Jak sugerują uczeni, ludzie starsi ludzie łatwiej radzą sobie ze stresem i najprawdopodobniej dlatego lżej znoszą napięcie towarzyszące zakończeniu związku.
Choć wiele osób usilnie poszukuje sposobów na odchudzanie i walczy otyłością, znacza liczba ludzi zmaga się z odrwotnym problemem - chcą przytyć.
Umiejętność przewidywania pomaga czynić plany i sprawować kontrolę nad życiem. Niemniej jednak antycypowanie zdarzeń w może także przyczyniać się do powiększenia poziomu stresu związanego z zwiększonym ryzykiem chorób charakterystycznych dla okresu starzenia się.
Stres w pracy - pośpiech, nawał obowiązków - skutkują dość często nieregularnym spożywaniem posiłków, podjadaniem kalorycznych przekąsek lub napadami głodu. Osoby pracujące w nieustannym stresie czy prowadzące nieregularny tryb życia narażone są szczególnie na problemy z wagą. receptą jest odpowiednia dieta - dopasowana do stylu życia i kompensująca jego wady.
Nie trzeba spędzać wielu godzin na siłowni czy wyciskać z siebie siódme poty, by zyskać zdrowie i lepsze samopoczucie dzięki aktywności fizycznej. Powtarza się to niczym mantrę, ale nie bez powodu. Regularność jest tu kluczem do skucesu, już trzydziestominutowe codzienne spacery mogą w długiej perspektywie być istotniejsze dla zdrowia niż szuflada pełna leków.
Jeśli potrzebujesz pretekstu aby zarezerwować sobie sesję masażu w najbliższym spa, dostarczają go naukowcy: stwierdzono, że masaż jest pomocny złagodzeniu bólów głowy.
Stres to element życia, który na stałe zagościł w naszym życiu po rewolucji przemysłowej. Codzienność nie toczy się tak spokojnie jak przed kilkoma wiekami. W mniejszym lub większym stopniu dotyczy to niemal każdego. Do najpowszechniejszych objawów stresu należą: suchość ust, pocenie się rąk oraz napięcie mięśni. Istnieje jednak szereg mniej oczywistych symptomów - warto je poznać i odpowiednio wcześnie reagować.
"Nie mam czasu" to jedna z najczęściej powtarzanych współcześnie fraz. Jak nie dać się spadkowi mentalnej formy, jeśli brak czasu na masaż, relaks w saunie czy trening na siłowni? Wystarczy kilkadziesiąt sekund, by odnaleźć pozytywne nastawienie.
Zaangażowanie umysłu w słuchanie muzyki pomaga w odciągnięciu uwagi od tego, co nieprzyjemne - może pomóc złagodzić ból.
Kiedy obowiązki i rozmaite problemy przerastają możliwości reagowania na nie, doświadcza się stresu. Zabiegani i zestresowani ludzie zaś częściej sięgają po fast food i inne niezdrowe przekąski, co tylko potęguje napięcie, bowiem dieta ma tu istotny wpływ.