Osoby, które permanentnie się zamartwiają, maja zwiększone ryzyko rozwoju zaburzenia stresowego pourazoweego (posttraumatic stress dis order, PTSD).
Korzyści płynące z Tai Chi dla seniorów są trudne do przecenienia. To relaksująca, łagodna forma ćwiczeń, która wymaga jedynie około 20 minut zaangażowania dziennie, by wynagrodzić to zaangażowanie.
Nowe badania sugerują, że nauczenie się skutecznego radzenia sobie ze stresującymi życiowymi wyzwaniami może pomóc obniżyć ryzyko udaru mózgu, zwłaszcza u osób w starszym wieku.
Omdlenie może stanowić objaw poważnych problemów zdrowotnych. Niestety często trudno jest lekarzom określić, co powoduje taką reakcję organizmu.
Według najnowszego sondażu CBOS połowa Polaków minimum raz w tygodniu śpi krócej niż sześć godzin na dobę, a dla 9 procent jest to regułą. Lekarze ostrzegają, że tak mała ilość snu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym także udaru mózgu.
Okres przedświąteczny obrósł już legendami - wielu ludzi doświadcza stresu i czuje znaczną presją wywołaną licznymi obowiązkami związanymi z przygotowaniem Bożego Narodzenia pod względem porządkowym, kulinarnym, podarunkowym, etc. Psycholodzy radzą, co robić, by Święta były okazją do gromadzenia miłych wspomnień, a nie wiązały się z bagażem trudnych doświadczeń i zmęczeniem.
Po osiągnięciu wieku menopauzalnego kobiety stają się bardziej podatne na różne choroby serca. Warto pamiętać, że dolegliwości te stanowią one główną przyczynę zgonów w zachodnim świecie.
Duża liczba znajomych na Facebooku może być imponująca, ale według nowego raportu, , im większy krąg przyjaciół na portalu społecznościowym, tym większy stres odczuwa popularna osoba.
Wyniki nowych badań amerykańskich wskazują, że pacjenci mogą obniżyć ryzyko zespołu stresu pourazowego (PTSD) - jaki może nastąpić po potencjalnie traumatycznym zdarzeniu - albo jego ostrość, jeżeli uda im się przerwać ponowne roztrząsanie i wzmacnianie traumatycznych wspomnień. Przerwanie jest procesem nazywanym przez ekspertów rekonsolidacją wspomnień. Odkrycia zostały zaprezentowane w czasopiśmie Biological Psychiatry.
W tradycyjnej medycynie chińskiej traganek jest powszechnie dodawany do mieszanek ziołowych stosowanych w leczeniu wielu chorób, w tym, chorób serca, wątroby i nerek oraz raka, infekcji wirusowych i zaburzeń układu immunologicznego. Na Zachodzie zielarze zaczęli wykorzystywać roślinę w XIX wieku jako składnik różnych toników. Największą popularność zioło zyskało w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku na podstawie teorii o jego właściwościach przeciwnowotworowych, chociaż takie działanie nie zostało potwierdzone w badaniach na ludziach.
Objawy, takie jak depresja, stres, zmęczenie i bóle głowy mogą zostać zmniejszone dzięki regularnemu tańczeniu.
Polacy są powszechnie przekonani o szkodliwym wpływie warunków życia w Polsce na zdrowie psychiczne obywateli – wynika z sondażu CBOS. Szczególnie często wyrażają je osoby znajdujące się w trudnym położeniu społecznym, a więc najgorzej sytuowane i najbardziej krytycznie oceniające swoje warunki materialne. Głównie pracownicy administracyjno-biurowi, robotnicy wykwalifikowani, emeryci oraz bezrobotni.
Jeśli owrzodzenie w jamie ustnej nie następuje samoistnie po około trzech tygodniach, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, ponieważ może to oznaczać rozwój raka.
Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Nie sposób go całkowicie wyeliminować, ponieważ jest naturalną reakcją organizmu na bodziec, który wytrąca nas z równowagi. Możemy jednak skutecznie nad nim panować – na przykład nie dopuścić do niedoboru magnezu, który obniża pobudliwość komórek nerwowych.
Badania wykazały, że samotne osoby starsze są bardziej narażone na problemy zdrowotne, ale dzięki pozytywnemu nastawieniu mogą skutecznie bronić się przed rozmaitymi dolegliwościami.