Jak wynika z danych WHO, aż 15 proc. osób w wieku powyżej 60 lat cierpi na jakieś zaburzenie psychiczne.
Nie zwlekaj, sprawdź, czy w twojej okolicy jest basen i zapisz się natychmiast. Oto dlaczego.
Nagłe sytuacje mogą wprawić w zakłopotanie i wywołać ogromny stres. Z drugiej strony rutyna potrafi przyczynić się o odczuwania zniechęcenia i wzrostu niepokoju. Od czasu do czasu pożądane jest więc pozwolenie sobie na niestandardowe zachowanie.
Każdy z nas chciałby wymazać z pamięci negatywne wydarzenia. Naprzeciw tym pragnieniom wyszli amerykańscy naukowcy z IRST-Florida, którzy opracowali metodę modyfikacji wspomnień gryzoni. Dzięki temu było możliwe usunięcie z tych pamięci traumatycznych wydarzeń, nie szkodząc przy tym wspomnieniom pozytywnym. Badanie opublikowano w „Biological Psychiatry”.
Palenie papierosów to poważny problemem zdrowia publicznego - corocznie zabija miliony ludzi na całym świecie. Kampanie informujące o szkodliwości palenia nie są dość efektywne i nic dziwnego - to jeden z najtrudniejszych do pokonania nałogów. Okazuje się jednak, że łatwiej podjąć z nim walkę, gdy korzysta się w tym celu z pomocy portali społecznościowych.
Życie w dużym tempie, nadmiar obowiązków, brak stabilizacji, ciągła presja czasu zarówno w domu, jak i w pracy, nieustanny stres nie sprzyjają dobremu nocnemu wypoczynkowi. Czasem po trudnym, nerwowym dniu próbujemy zasnąć, ale sen nie nadchodzi. Co zrobić, aby męcząca bezsenność nie powracała?
Sprawdź, jak wielu stresorów doświadczyłeś/aś w ostatnim roku, by i dowiedzieć się, jak wysoki poziom stresu cię dotyczy.
Osoby dorosłe coraz częściej decydują się na kontynuowanie kształcenia - wybierają kolejne studia wyższe lub podyplomowe, czy specjalistyczne kursy. Co decyduje o tym, że podejmują decyzję o ciągłym kształceniu się i jakie są psychologiczne aspekty tego kroku? Badania Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej pokazują, że osoby te cechuje opanowanie, obowiązkowość oraz wysoka sumienność, pozostająca w związku z niskim neurotyzmem.
Słowo „stres" pojawia się w codziennym słowniku bardzo wielu z nas. Doznawanie stresu to nieodłączny element życia każdego człowieka. I choć zdecydowanie wolelibyśmy funkcjonowanie pozbawione tego czynnika, stres ma również znaczenie pozytywne - pewien jego poziom aktywizuje do działania, pomaga się skoncentrować i ułatwia podejmowanie decyzji. Jednakże długotrwałe wystawienie na stres prowadzi do wyczerpania organizmu, osłabienia go, a w konsekwencji do wielu schorzeń i dolegliwości.
Nerwica, inaczej neuroza, to zespół zaburzeń psychicznych ujawniających się poprzez różnorodne symptomy. Neurozy nie są jednolite i obejmują zaburzenia o rozmaitym podłożu i objawach. Odróżnia się je od zaburzeń psychotycznych, ponieważ przy tych ostatnich pacjenci nie są świadomi doświadczanej dolegliwości. Nerwice natomiast, chociaż znacznie obniżają jakość życia, są dostrzegane przez pacjentów i rozumiane jako odstępstwa od normy.
Wystarczy poświęcić 10 minut dziennie na odpowiednie ćwiczenia, by znacznie obniżyć objawy stresu.
Predyspozycje do starzenia w sposób lepszy lub gorszy dziedziczymy po matce.
Doświadczanie wpływa na prawdopodobieństwo upadków wśród starszych mężczyzn.
Migreny to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Atakom choroby często towarzyszą nudności, wymioty i zwiększona wrażliwość na światło. Na migreny cierpi 10-12 proc. populacji. Choroba jest bardzo uciążliwa i znacznie obniża jakość życia. Dotychczas nie opracowano w pełni skutecznego leku na tę przypadłość. Na chorobę częściej zapadają kobiety, stanowią około 70 proc. pacjentów.
Reprodukcja komórek biorących udział w „naprawie" mózgu jest wzmacniana podczas snu, wynika z nowego badania na myszach.