Stres jest niezbywalnym elementem życia, niegdyś miał bezpośredni wpływ na zdolność przetrwania, dziś oddziałuje m. in. na naszą kreatywność i zdolność uczenia się. Jednak, kiedy się przedłuża i odczuwamy go zbyt często - jego skutki są katastrofalne zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu.
Zbilansowana dieta, ćwiczenia i dbałość o zdrowie fizyczne przekładają się na zdrowe starzenie się mózgu.
Australijscy uczeni ostrzegają, że siedzący tryb życia wpływa zgubnie nie tylko na figurę, może również sprzyjać odczuwaniu lęku.
W przypadku 110-letniej Agnes Fenton - jak ona sama twierdzi - za długowieczność odpowiada codzienne raczenie się napojami wyskokowymi.
Polacy szanują pracę - spędzają w niej długie godziny i są gotowi do poświęceń. To oddanie może być jednak kosztowne: jeśli poziom stresu jest wysoki, może skutkować zaburzeniami psychicznymi.
Powodów do stresu nam nie brakuje - niektóre są dość błahe i błyskawicznie jesteśmy w stanie się „otrząsnąć", inne wręcz paraliżują i sprawiają, że trudno wykonywać codzienne obowiązki. O ile stres nie jest przewlekły i nie trzeba dłuższej profesjonalnej terapii, by go zwalczyć, skuteczne są pewne łatwo dostępne sposoby - wypróbuj je, a szybko się uspokoisz.
„Samotność i poczucie bycia niechcianym jest najstraszniejszym ubóstwem", powiedziała Matka Teresa. Człowiek to animal sociale i kontakt z innymi jest mu niezbędny. Tymczasem problem izolacji się nasila.
Stres, szczególnie, gdy jest długotrwały, może zagrażać zdrowiu. Sprzyja intensyfikacji stanów zapalnych, które wpływają na rozwój wielu chorób. Jest na to jednak rada - jakkolwiek trudno stresu uniknąć całkowicie, pozytywne nastawienie rzeczywiście osłabia tak wywoływane stany zapalne.
Dobre odżywianie się, ćwiczenie i utrzymywanie dobrego zdrowia fizycznego pomaga mózgowi w starzeniu się w zdrowiu.
Rozdrażnienie, brak koncentracji, osłabienie i spadek kondycji fizycznej - te wszystkie objawy mogą wskazywać na odwodnieie. Z badań wynika, że co dziesiąty Polak wcale nie pije wody, a ponad 80 procent z nas spożywa jej za mało.
Wiek serca Polaków jest średnio o sześć lat wyższy niż wiek metrykalny – wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”. Te statystyki sprawiają, że Polska niestety plasuje się w czołówce krajów, w których choroby układu krążenia stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów.
Cienie, worki pod oczami czy szara cera – to najbardziej widoczne przejawy naszego przemęczenia. Nieprzespana noc, niewłaściwe odżywianie, życie w nieustannym stresie to główne przyczyny takiego stanu. Jak przywrócić skórze blask i pozbyć się efektu przemęczenia?
Kobiety zestresowane i cierpiące na depresję szybciej umierają.
Skutki stresu odczuwamy wszyscy. Wprawdzie postęp cywilizacji sprawił, że żyjemy dłużej i wygodniej, ale też drogo za to płacimy. Czujemy się coraz bardziej samotni, zagubieni. Jesteśmy zabiegani, pochłonięci rywalizacją, przywaleni nadmiarem obowiązków w pracy. Stres powoduje nieprawidłowe trawienie pokarmów w naszym organizmie, a zaburzenia trawienia z kolei zwiększają istniejące napięcie.
Uczeni z University of Nebraska przeanalizowali związek pomiędzy niedostateczną ilością snu a złymi nawykami żywieniowymi - okazało się, że zależność jest znacząca.