Stresująca praca to wyższe ryzyko udaru, ostrzegają uczeni z Uniwersytetu Medyczngo Guangzhou w Chinach.
Emerytura może być niczym wehikuł czasu - koniec pracy może oznaczać mentalne odmłodzenie.
Czy Polacy czują się docenieni w pracy? Aż 84% Polaków słowa uznania słyszy tylko okazjonalnie lub nie słyszało ich nigdy. Biorąc pod uwagę fakt, że pieniądze przestają być głównym motywatorem trzymającym nas w firmie, a coraz bardziej liczą się takie elementy jak dobra atmosfera czy właśnie poczucie bycia docenianym, wyniki są niepokojące dla pracodawców.
Piąta kawa, zupa z papierka, dziesiąty papieros, fura zjedzonych batoników z automatu i napój energetyczny – tak często wygląda stresujący dzień w pracy, kiedy godziny mijają niepostrzeżenie, a ogrom obowiązków nas przytłacza. Stres, który towarzyszy nam codziennie, zaczyna rządzić naszym życiem i to już nie tylko zawodowym. Czy można się go pozbyć, a przynajmniej ograniczyć skutki jego działania?
Wiele wizyt u lekarza pierwszego kontaktu spowodowanych jest skutkami przebywania w sytuacjach stresowych. Długotrwałe napięcie niesie ze sobą podwyższone ryzyko wystąpienia zachorowań nie tylko fizycznych, ale również emocjonalnych. U jednych przejawia się on groźnymi dla zdrowia zaburzeniami działania całego organizmu, u innych bólami głowy i ramion, u pozostałych nudnościami i kłopotami związanymi z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Sygnały wysyłane przez ciało nie muszą od razu przybierać postaci groźnej choroby. Czasami są bardzo subtelne i konieczna jest uważna jego obserwacja.
Według definicji Państwowej Inspekcji Pracy stres w miejscu pracy występuje wtedy, kiedy osoby pracujące – pracownicy i pracodawcy – odczuwają dyskomfort psychiczny dotyczący warunków lub wymagań pracy w sytuacji, w której w danym momencie warunki i wymagania te przekraczają ich możliwości.
Warto walczyć z pracoholizmem. Zbyt długie godziny spędzone na pracy mogą skutkować udarem i różnymi chorobami układu krążenia.
Po wakacyjnym wypoczynku mamy zwykle więcej energii i zapału do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Powrót do pracy po urlopie bywa jednak problematyczny i bardzo często związany jest ze stresem. Jak nie dopuszczać do powstawania sytuacji konfliktowych, podpowiada dr Dorota Szczygieł - psycholog Uniwersytetu SWPS Sopot.
Dobre relacje międzyludzkie mają pozytywny wpływ na stan zdrowia, ale jeśli są źródłem konfliktów i zmartwień, skracają życie, mówią duńscy badacze.
To, co sami o sobie myślimy, przekłada sięna stan naszego zdrowia - gdy mamy do samych siebie szacunek i dobrze o sobie myślimy, naprawdę lepiej czujemy się nie tylko psychicznie, ale i fizycznie.
Stres jest niezbywalnym elementem życia, niegdyś miał bezpośredni wpływ na zdolność przetrwania, dziś oddziałuje m. in. na naszą kreatywność i zdolność uczenia się. Jednak, kiedy się przedłuża i odczuwamy go zbyt często - jego skutki są katastrofalne zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu.
Zbilansowana dieta, ćwiczenia i dbałość o zdrowie fizyczne przekładają się na zdrowe starzenie się mózgu.
Australijscy uczeni ostrzegają, że siedzący tryb życia wpływa zgubnie nie tylko na figurę, może również sprzyjać odczuwaniu lęku.
W przypadku 110-letniej Agnes Fenton - jak ona sama twierdzi - za długowieczność odpowiada codzienne raczenie się napojami wyskokowymi.
Polacy szanują pracę - spędzają w niej długie godziny i są gotowi do poświęceń. To oddanie może być jednak kosztowne: jeśli poziom stresu jest wysoki, może skutkować zaburzeniami psychicznymi.