Osoby narażone na częsty hałas uliczny mają wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci. Są o kilka do niemal dziesięciu procent bardziej narażone na udar.
Duże ilości kortyzolu, hormonu, który jest wytwarzany przez organizm, gdy odczuwa się stres, są szkodliwe dla zębów i dziąseł.
Jest kilka „złotych zasad" dobrego (czyli zdrowego i szczęśliwego) starzenia się. Bez względu na szerokość geograficzną i osobiste doświadczenia pozostają w mocy. Zastosuj je, a zyskasz duże szanse na pełnię życia pomimo upływu czasu i tak wielu zachodzących zmian.
Kobiety częściej cierpią z powodu niedoboru snu. To dlatego, że potrzebują go więcej, a nie zawsze są w stanie dobrze sie wyspać.
Stres może dać się we znaki, jego skutki to m. in.: bezsenne noce, kłopoty z koncentracją, ciągły lęk, problemy z codziennymi obowiązkami. Nie da się całkowicie uniknąć stresujących zdarzeń, ale można znacznie osłabić reakcje na nie chroniąc tym samym swoje zdrowie - niezawodnym sposobem jest przyjaźń.
Im bardziej się przejmujesz i zagłębiasz w negatywne myśli, tym bardziej szkodzisz swojemu zdrowiu. Pozytywne nastawienie z kolei sprzyja lepszemu samopoczuciu.
Śmiej się - długo i głośno, to poprawia nastrój i sprzyja lepszemu krążeniu krwi, a także pomaga w odchudzaniu, bo spala dużo kalorii.
Oksytocyna, hormon, który odpowiada m. in. za przywiązanie matki i dziecka, interakcje społeczne i romantyczną bliskość, może być użyteczny w leczeniu zaburzeń psychicznych, mówią uczeni z University of Birmingham.
Zespół złamanego serca, czyli zespół akinetycznego koniuszka czy też kardiomiopatia stresowa to poważna choroba, która jest efektem stresu.
Codzienność dostarcza bodźców stresowych o różnej sile, więc wraz z upływem lat każdy znajduje własny sposób na odpowiednią na nie reakcję. Bez wątpienia pomaga wypracowanie pewnego dystansu i umiejętność relaksowania się. Okazuje się, że pomocna może być również modlitwa i medytacja. Już dwadzieścia minut takiej kontemplacji daje bardzo dobre skutki.
Jeśli doświadczasz bezsenności, nie sięgaj od razu po leki, spróbuj najpierw powalczyć z nią naturalnymi metodami. Niektóre proste techniki są zaskakująco skuteczne.
Spokój może nas uratować. Przynajmniej przed demencją. Poza tym potrzebne są jeszcze dobre relacje z innymi ludźmi. Dzięki temu ma się mniejsze szanse na rozwój otępienia.
Jeśli w pomieszczeniu, w którym jesz, panuje bałagan, z większym prawdopodobieństwem wybierzesz bardziej kaloryczną wersję dania.
Ostatnie badania wykazały, że grupą najczęściej nadużywającą alkohol są pisarze i dziennikarze. Osoby należące do środowiska nie są jednak zdziwione tą informacją. Mimo, że dziennikarze zostali uznani za grupę szczególnie zagrożoną nadużywaniem alkoholu, to jednak problem alkoholizmu dotyczyć może każdego.
W wielu polskich domach mieszkają psy i koty, które stają się ważnymi „członkami rodziny". Wielu seniorów, i tych samotnych, i tych pozostających w związku, także posiada czworonoga. Oto kilka faktów i mitów dotyczących wzajemnego wpływu zwierząt i osób starszych.