Powodów do stresu nam nie brakuje i w życiu codziennym, i „od święta". Warto jednak wypracować sobie techniki relaksacyjne, bo nadmiar stresu nie tylko szkodzi zdrowiu, ale i - jak dowiadujemy się z nowych badań - niweczy oczekiwane skutki stosowania zdrowej diety.
Sezon wakacyjny się skończył, ale dla ludzi na emeryturze i tych, którzy wolą brać urlop we wrześniu czy październiku, nic straconego. W drogę zatem, bo wyjazd na wczasy to jeden ze sposobów na poprawę zdrowia. Drugi jest łatwiej dostępny dla każdege bez względu na porę roku - to medytacja.
Gorszy dzień, słabszy moment, obniżony nastrój - czy to oznaka depresji? Jak odróżnić prawdziwe objawy choroby od chwilowej utraty poczucia własnej wartości i wewnętrznej siły?
Warto korzystać z mediów społecznościowych, mogą poprawić samopoczucie psychiczne, wskazują nowe badania.
W wielu krajach podnosi się wiek emerytalny ze względu na dłuższą średnią długość życia. Niemniej jednak może to być przeciwskuteczne dla budżetowych obciażeń, jeśli praca wymaga wielogodzinnego zaangażowania - okazuje się, że panie, które spędzają w pracy dużo czasu, znacznie częściej chorują.
Współczesny styl życia sprawia, że stres jest wszechobecny i tak się do niego przyzwyczajamy, że staramy się go zmniejszyć jedynie instynktownie, a nie poprzez świadome zmiany. Nie ma jednak na co czekać. Warto przeanalizować poziom stresu, z jakim się zmagamy i sprawdzić, co można zmienić w stylu życia lub jakie techniki relaksu wprowadzić.
Najwyższy czas skończyć ze stereotypem starszego wieku jako czasem samych zmartwień i chorób. Oczywiste jest, że wraz z wiekiem „dopadają" nas różne dolegliwości i nierzadko na stałe musimy sięgać np. po leki na cholesterol czy nadciśnienie, ale dojrzałość ma też swoje mocne strony - czujemy się szczęśliwsi i jesteśmy spokojniejsi.
Żeby dobrze sypiać, trzeba... mieć kochającego partnera. Ludzie w szczęśliwych związkach doświadczają mniej problemów ze snem.
Nie przesiaduj zbyt długo w pracy, jeśli jesteś po czterdziestce, to nie sprzyja pracy mózgu. Najlepiej, jeśli w tym wieku możesz poświęcać na obowiązki zawodowe nie więcej niż trzy dni w tygodniu.
Nietypowe święto, jakim jest Dzień Pracoholika który przypada na 12 sierpnia, warto wykorzystać na przypomnienie o konieczności zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Szybkie tempo życia, natłok codziennych obowiązków zawodowych i domowych sprawiają, że nie mamy czasu dla siebie. Ciągłe napięcie i stres, każdego dnia powodują, że zapominamy o tym, co najważniejsze – o zdrowiu. Ono też potrzebuje naszego czasu i uwagi. Spróbuj i postaraj się wykorzystywać w pracy pięć prostych technik relaksacyjnych częściej, niż tylko raz w roku.
Badania pokazują, że podczas typowej rozmowy większość ludzi skarży się raz na minutę. Narzekanie sprawia, że przez chwilę czujemy się lepiej, ale nie jest dla nas dobre - negatywnie wpływa na mózg i nie tylko...
Nie ma sensu się złościć. Warto uczyć się zachowywać stoicki spokój, ponieważ taka postawa przekłada się na realnie niższe ryzyko problemów zdrowotnych. Ustalono np., że osoby zadwolone z życia mogą liczyć na niższe ryzyko udaru.
Oto prosty sposób na stres - filiżanka kawy. Działa to jednak w przypadku kobiet, mężczyznom niespecjalnie pomaga.
Nawyk obgryzania paznokcie dotyczy wielu ludzi. Bez względu na to czy jest on wynikiem przyzwyczajenia, czy też odczuwania stresu, efekt jest fatalny dla wyglądu dłoni i grozi to różnymi chorobami. Oto, jak można łatwiej pozbyć się wspomnianego „nałogu".
Choć pełnia sezonu na brzoskwinie przed nami, w warzywniakach i marketach już można dostać te przepyszne owoce. Są powszechnie lubiane i mają wiele zastosowań kulinarnych , bo świetnie nadają się na składniki dżemów, samodzielnie podawana przekąska (np. w syropie) czy dodatek do innych potraw - i to zarówno deserów, jak i mięs. Brzoskwinie mają wiele składników odżywczych i są bardzo zdrowe, poza tym mogą być używane jako „kosmetyki". Zobacz, dlaczego warto sięgnąć po te owoce.