Jeśli chcesz stracić na wadze, stosuj się do zaleceń przyjętej diety i unikaj wieczornego podjadania. Jakkolwiek łatwiej jest zachować ustalone menu za dnia, wieczorem mamy z tym większy kłopot. Uczeni sprawdzili, dlaczego tak się dzieje.
Trądzik nie chce zejść, na skórze pojawiają się dziwne plamy i do tego swędzi? Nie wpadaj w panikę, to nie tajemnicza choroba, a możliwe, że skutek… stresu. Życie w ciągłym napięciu obniża odporność, nasila objawy astmy, zaostrza przebieg chorób autoagresywnych, bywa przyczyną problemów sercowo-naczyniowych i trawiennych. Dlaczego nie miałoby to dotyczyć skóry? Coraz więcej badań potwierdza tę zależność, odnajdując związek między nadmiernym obciążeniem psychicznym, a m.in. łuszczycą, łysieniem, trądzikiem różowatym czy atopowym zapaleniem skóry.
Od dawna wiadomo, że przedłużający się stres ma zły wpływ na nasze zdrowie, sprzyjając rozwojowi wielu chorób i to zarówno ciała, jak i duszy. Teraz japońscy badacze do listy problemów zdrowotnych wywoływanych przez stres dołączają powstawanie nowotworu.
Dla uczonych nie ma tematów tabu. Właśnie zajeli się analizą sposobu formowania się gazów w jelitach - wynaleźli kapsułkę, która pozwoli na monitorowanie procesu kształtowania się gazów.
Jeśli zauważasz, że trudniej ci zapamiętać listę zakupów czy drobne sprawy do załatwienia, wypróbuj prostej i skutecznej metody na lepszą pamięć - wystarczy czytać na głos, by potem bez problemu móc sięgnąć do naszego umysłu po nabyte wiadomości.
Życie seksualne oddziałuje nie tylko na nasz stan emocjonalny i relacje z partnerem, ale ma także istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Zobacz, jak ciało reaguje na wstrzemięźliwość seksualną.
Badania z udziałem grupy staruszków z południowych Włoch wykazały, że osoby długowieczne mają dobre relacje z bliskimi i są optymistami. Uczestnicy w wieku powyżej 90 lat mieli gorsze zdrowie fizyczne, ale lepsze samopoczucie psychiczne niż młodsi członkowie ich rodziny.
Wielu z nas jako małe dzieci uwielbiało tworzyć kolorowe obrazki z zarysów zawartych w kolorowankach. Było to i zabawą, i rozwijającym zajęciem. Jako dorośli również powinniśmy oddawać się takiej rozrywce, bo istotnie może nam poprawić humor.
W każdym małżeństwie od czasu do czasu pojawiają się „zgrzyty", ale kłótnie nie muszą osłabiać relacji i zmieniać naszego nastawienia do partnera. Sprzeczki też można przeprowadzić w konstruktywny sposób - pomaga w tym oksytocyna nazywana „hormonem miłości".
Uczeni obliczyli, że zazwyczaj nabywamy dodatkowych kilogramów już od października i proces ten trwa do Świąt Bożego Narodzenia. Następnie zaś potrzeba od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, by wrócić do poprzedniej wagi. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na okołoświąteczną dietę.
Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z radością, odpoczynkiem i rodzinną atmosferą, ale z badań wynika, że okres przedświąteczny ma związek ze wzrostem częstości zawałów serca i zgonów wywołanych problemami sercowymi. Wszystko to najprawdopodobniej ma miejsce w wyniku stresu, nadmiaru alkoholu i niezdrowej diety. Sprawdź, jak ograniczyć rozdrażnienie i stres przed Świętami.
Jak wynika z nowych badań, seks może pomóc podnieść jakość snu. Seks powoduje wydzielanie różnych pomocnych w odprężaniu się substancji biochemicznych, m. in. oksytocyny i prolaktyny.
Małżeństwo stanowi „ochronę" przed samotnością, ale też może mieć profilaktyczny wpływ na różne choroby, np. choroby neurodegradacyjne.
Nawet jeśli dość często sięgasz po kawę, tj. wypijasz cztery do pięciu jej filiżanek dziennie, nie musisz martwić się o zdrowie: wręcz przeciwnie - dzięki temu możesz poprawić stan swojego serca.
Stres nie jest dobrym doradcą. Pod jego wpływem ludzie podejmują złe decyzje.