Problemy ze snem są obecnie powszechną dolegliwością, wielu z nas nie sypia dostatecznie długo z powodu nadmiaru obowiązków lub odczuwa stres, czy inną dolegliwość, która zaburza odpoczynek, nawet jeśli czas nań przeznaczony jest zgodny z zaleceniami specjalistów.
Współczesne tempo życia i codzienne, stresujące sytuacje dotykają już nie tylko ludzi sukcesu, ale również młodzież i dzieci. Stajemy przed presją wielu wyzwań, czasu i wyników. W konsekwencji jesteśmy ciągle zestresowani. Takie sytuacje wpływają na nasze zdrowie, pozostawiając ślad nie tylko na nerwach, ale również na całym organizmie. Długotrwałe działanie stresu oddziałuje również na zęby.
„Tylko spokój nas może uratować". Przynajmniej przed demencją. A właściwie nie tylko to, bo także pielęgnowanie przyjaźni chroni nas przed otępieniem.
Wystarczy obecność ukochanej osoby przy naszym boku lub też po prostu pomyślenie o niej, by skutecznie zmniejszyć odczuwany stres.
Nowotwory stanowią w Polsce pierwszą przyczynę zgonów wśród kobiet w średnim wieku i drugą wśród mężczyzn. Choruje na nie około 360 tysięcy Polaków. Z pomocą coraz częściej przychodzi im także psychoonkologia, pozwalająca na skuteczniejszą walkę z chorobą. Zapewnienie pomocy psychologicznej pacjentom w trakcie leczenia, nawrotów choroby czy podczas rekonwalescencji jest niezwykle istotne.
Medytacja nie tylko pomaga się uspokoić i poprawia nastrój, może mieć też wpływ na zdrowie fizyczne. Według uczonych z Uniwersytetu Wisconsin, praktykowanie medytacji może osłabić ryzyko wystąpienia chorób dróg oddechowych.
Zestresowani ludzie wykazują znacznie wyższe ryzyko zapadnięcia na demencję. Sześćdziesięciolatkowie, którzy doświadczają silniejszego stresu, są bardziej narażeni na szybsze osłabienie poznawcze – ostrzegają uczeni z Uniwersytetu w Kopenhadze.
Nowotwór jest jedną z głównych przyczyn śmierci w wymiarze globalnym. Jeśli chodzi o przyczyny choroby, wskazuje się zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, w tym styl życia. W związku z rakiem powstało też wiele mitów, zobacz, co - pomimo niektórych popularnych przekonań - nie powoduje rozwoju choroby.
Stres i objawy depresji, które pojawiają się zwykle po rozpoznaniu nowotworu, mogą prowadzić do prób samobójczych.
Najbardziej stresującym elementem podróży są opóźnienia – zarówno lotnicze, jak i wywołane korkami – wynika z badania przeprowadzonego wśród Polaków na zlecenie Budget Polska. Z drugiej strony, najwięcej ankietowanych wskazało wybór pięknej drogi jako dobry sposób na zwiększenie frajdy z wyjazdu.
Praca z niekompetentnym czy zastraszającym szefem nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Spędzamy w pracy co najmniej jedną trzecią doby, więc atmosfera w niej panująca znacząco oddziałuje na nasze samopoczucie: i fizyczne, i psychiczne.
Lista problemów zdrowotnych, jakim sprzyja stres, jest długa. Objemuje m. in. choroby serca, depresję, bóle głowy, kłopoty żołądkowe, bezsenność, etc. Do tego spisu należy dodać cukrzycę - zagrożenie szczególnie dotyczy kobiet.
Stres może przysporzyć nam wielu problemów, w tym kłopotów z trawieniem, zaburzeń snu, czy bólu głowy, jest też pośrednią przyczyną przybierania na wadze. Sprawdź, dlaczego.
Zurbanizowane przestrzenie mogą wydawać się komfortowe, ale to naturalne obszary są najlepszym miejscem do życia, jeśli chodzi o zdrowie. Jak wynika z badań, ludzie, którzy mieszkają w pobliżu zielonych terenów, są mniej zestresowani i mają zdrowszy układd sercowo-naczyniowy.
Zmiana ekspresji genów zmienia aktywność komórek odpornościowych.