Waniliowe perfumy, lody, czy ciasto zrobiły prawdziwą furorę na całym świecie. Nic dziwnego, skoro ekstrakty z rośliny o nazwie vanilla planifolia mają tak przyjemny aromat i znacząco poprawiają smak potraw. Zobacz, jakie inne zastosowania może mieć wanilia.
Problemy finansowe, choroba bliskiego członka rodziny, wykonywanie zadań pod presją czasu – to tylko kilka sytuacji, które wiele osób bez wahania uzna za stresujące. Tym samym traktujemy stres jako negatywne doświadczenie, które bardzo często przejmuje nad nami kontrolę. Tymczasem jest on naturalną reakcją organizmu, którą przy odrobinie wysiłku możemy przekuć w sukces. W jaki sposób możemy wykształcić w sobie stresozaradność?
Jeśli nie sypiasz odpowiednio długo, masz większy apetyt na niezdrowe, np. słodkie przekąski.
Jeśli doświadczasz wyższego stresu w pracy i zaburzeń snu oraz cierpisz na nadciśnienie, masz trzykrotnie wyższe ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują szereg uchybień polskich firm, między innymi w zakresie terminowości wypłaty wynagrodzeń czy zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pracy. To tylko niektóre z elementów, które składają się na relacje pracownicze, a wśród najważniejszych problemów wymienia się m.in. stres, twarde zarządzanie i mobbing. Zdaniem ekspertów dyskutujących o tym przy okrągłym stole Komitetu Dialogu Społecznego KIG prowadzi to do bierności pracowników i spadku kreatywności, szkodząc nie tylko pojedynczym firmom, lecz także krajowej gospodarce.
Warto ćwiczyć stoicki spokój - lęk i zdenerwowanie przyspieszają proces starzenia się.
Akupunktura może mieć różne zastosowania, okazuje się, że bywa użyteczna poprawić psychologiczne objawy i ból związany z zespołem stresu pourazowego spowodowanego klęską żywiołową.
„Worki" pod oczami, czyli zasinienie i obrzęki skóry, sprawiają, że wyglądamy znacznie mniej korzystnie. Zobacz, dlaczego powstają i jak można się ich pozbyć.
Siedzenie w czterech ścianach nie sprzyja dobremu samopoczuciu psychicznemu, a większy kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na naszą psychikę. Jeśli chcesz osłabić stres, nie przesiaduj na kanapie przed telewizorem - wyjdź choćby na spacer dokoła bloku.
Stres odczuwany w dzieciństwie może zmienić gospodarkę hormonalną w wieku dorosłym. Naukowcy z University of Minnesota w Minneapolis odkryli, że napięcia emocjonalne doświadczane w pierwszych latach życia mogą negatywnie wpływać na sposób reagowania na stres po kilku dekadach.
Jeśli po bogatej towarzysko wizycie w sanatorium czy udanej imprezie rodzinnej budzisz się z bardzo nieprzyjemnym uczuciem opuszczenia, to zupełnie naturalne, ale jeżeli zaczynasz wpadać w panikę na myśl o spędzeniu jakiegoś czasu w pojedynkę, może być objaw monofobii.
Tai chi, czyli gimnastyka medytacyjna lub sztuka walki w łagodnej wersji, pomaga poprawić nastrój i pozbyć się lęku oraz stresu.
Jeśli regularnie ćwiczysz, obniża się u ciebie poziom stresu, rzadziej zmagasz się z objawami depresji i rzadziej doświadczasz zaburzeń nastroju, mówią uczeni z Uniwersytetu Yale w New Haven.
W Polsce udary mózgu są trzecią co do częstości występowania przyczyną śmierci i pierwszą niepełnosprawności u osób po 40. roku życia. Schorzenie to występuje u około 70 000 Polaków rocznie. Z badania „Zdrowa ONA" wynika, że 70% Polaków wie, czym jest udar mózgu. Czy posiadana wiedza jest zgodna z rzeczywistością? Wspólnie z ekspertami programu „Zdrowa ONA" neurologiem i neuropsychologiem przedstawiamy najważniejsze fakty i obalamy najczęstsze mity dotyczące udarów mózgu.
Przyspieszone bicie serca, ciągły ból głowy, spocone dłonie – to typowe objawy stresu, które zapewne każdy z nas doświadczył już niejednokrotnie. Na jego działanie szczególnie narażone są osoby zmagające się z chorobą przewlekłą. Jak więc nie dopuścić do tego, by stres przejął kontrolę nad naszym życiem? Dlaczego ten przewlekły działa na nas negatywnie? I czy informacja o chorobie może wzmagać w nas uczucie niepokoju?