Obecnie nie jest znany sposób zapobiegania rozwojowi choroby Alzheimera u osób starszych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (mild cognitive impairment, MCI). Okazuje się jednak, że pomocna może tu być medytacja uważności.
Czy zawsze chcemy, aby ludzie okazali empatię? Okazuje się, że nie, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. Jakkolwiek empatia jest często przedstawiana jako cnota, ludzie, którzy ją okazują, niekoniecznie są postrzegani przychylnie.
Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Australii odkryli kolejny powód, dla którego warto zwracać większą uwagę na zdrowie psychiczne: jest ono ściśle powiązane ze zmianami poziomu ciśnienia krwi i tętna.
Niektóre zaburzenia neurologiczne można złagodzić poprzez fotobiomodulację - nieinwazyjną technikę polegającą na zastosowaniu światła o niskim natężeniu dla stymulacji pewnych funkcji w określonych obszarach ciała.
Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, częściowo poprzez osłabianie sygnalizacji związanej ze stresem w mózgu.
Związki znajdujące się w konopiach indyjskich mogą okazać się skuteczne w leczeniu chorób zapalnych jelit, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna.
Nieprawidłowa architektura snu może wskazywać na podatność na stres.
Relaks powinien być dobry dla ciała i duszy, ale osoby cierpiące na stany lękowe mogą aktywnie unikać poczucia zrelaksowania i ciągle się martwić, aby uniknąć skokowego nasilenia niepokoju, jeśli wydarzy się coś złego.
Warto się przytulać. Serdeczny uścisk może korzystnie wpłynąć na dobrostan fizyczny i psychiczny danej osoby, mówią eksperci z Holenderskiego Instytutu Neuronauki.
Cierpienie psychiczne i narażenie na środowiskowe czynniki rakotwórcze to elementy skracające także czas dobrego samopoczucia emocjonalnego.
Ostatnio gorąco debatowano na temat tego, czy trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) jest odpowiednią formą ćwiczeń dla przeciętnego człowieka. Teraz uczeni z UBC Okanagan przekonują, że nie ma nad czym debatować - ćwiczenia interwałowe, jeśli są odpowiednio stosowane, mogą stanowić dobry element zestawu treningowego.
Uważność pozwala na osłabienie objawów stresu pourazowego u osób, które przeżyły nagłe zatrzymanie krążenia (NZK).
Szacunkowo u jednej na cztery kobiety po menopauzie może rozwinąć się nieregularny rytm serca zwany migotaniem przedsionków, a jego główną przyczyną są stresujące wydarzenia życiowe i bezsenność.
Opiekunowie pacjentów cierpiących na różne choroby przewlekłe sami są podatni na rozwój problemów z układem sercowo-naczyniowym.
Pluskwy są przyciągane przez ciepło i dwutlenek węgla. - Jeśli żyjesz, twoje ciało jest ciepłe i oddychasz, więc stanowisz magnes na pluskwy - mówi dr Jorge Parada z Loyola University Health System.