Stres sieje spustoszenie w umyśle i ciele. Przykładowo, stres psychiczny wiąże się z wyższym ryzykiem depresji, chorób serca i chorób zakaźnych. Dotychczas jednak nie było jasne, w jaki sposób wpływa na rozwój chorób.
Kobiety, które doświadczyły co najmniej sześciu objawów zespołu stresu pourazowego (post-traumatic stress disorder, PTSD) w pewnym momencie życia, cechują dwukrotnie wyższym ryzykiem zachorowania na raka jajnika w porównaniu z paniami, które nie doświadczyły PTSD.
Niezależnie od tego, czy jest to jedzenie, czy seks, przyjemna aktywność daje coś więcej niż zmysłowe zadowolenie - w rzeczywistości zmniejsza stres, hamując reakcje lękowe w mózgu.
Zaburzenia hiperseksualne, czyli uzależnienie seksualne, mogą być powiązane z nadpobudliwymi systemami odpowiadającymi za odczuwanie stresu. U mężczyzn z tymi problemami poziom hormonów stresu był znacznie wyższy niż u osób z grupy kontrolnej.
Śmiech może być najlepszym lekarstwem na przekształcenie przebłysków nadziei w stały optymizm, ujawniają badania przeprowadzone na Texas A&M University. Humor może istotnie zwiększyć poziom nadziei.
Pracoholizm, czyli uzależnienie od pracy, jest coraz większym problemem w uprzemysłowionym świecie i nie pozostaje to bez wpływu na problemy ze zdrowiem psychicznym.
Naucz się relaksować. Długotrwały stres jest naprawdę niebezpieczny dla zdrowia i życia. Przedłużające się odczuwanie stresu zwiększa ryzyko zawału.
Osoby religijne w obliczu kryzysów życiowych polegają na takich strategiach regulacji emocji, jakich używają psychologowie. Ludzie ci pozytywnych sposobów myślenia o trudnościach, praktyce nazywanej w psychologii „pozytywnym przewartościowaniem". Co więcej, mają wiarę w zdolność radzenia sobie z problemami, co określa się z kolei jako „poczucie własnej skuteczności". Strategie te łagodzą objawy lęku i depresji.
W badaniach na muszkach owocowych odkryto, że szeroki wybór produktów może przyspieszyć starzenie się i skrócić życie owadów.
Stres i złość mogą być szczególnie szkodliwe u pacjentów z niewydolnością serca - znacznie nasilają dolegliwość.
Śmiech ma związek ze zdrowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych, przekonują badacze z University of Maryland. Jak się wydaje, śmiech powoduje rozszerzenie tkanki tworzącej wewnętrzną wyściółkę naczyń krwionośnych, śródbłonka, dzięki czemu lepszy jest przepływ krwi.
Osoby z nawracającymi depresjami lub narażone na przewlekły stres mają krótsze telomery w białych krwinkach, mówią badacze z Uniwersytetu w Umeå w Szwecji.
Podczas gdy dobry sen stabilizuje emocje, bezsenna noc może wywołać wzrost poziomu lęku nawet o 30 proc.
Stres ma nie tylko negatywny wpływ na pracę i relacje osobiste, ale też zwiększa ryzyko wielu chorób przewlekłych, w tym choroby serca i Alzheimera, jak również wiąże się z przedwczesną śmiercią.
Liczba zgonów związanych z sercem rośnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia, wynika z badań opublikowanych w Journal of the American Heart Association.